9 kwietnia 2019

[Recenzja] Tangerine Dream - "Phaedra" (1974)Zainteresowanie zespołem po wydaniu "Atem" doprowadziło do podpisania przez niego kontraktu z brytyjską wytwórnią Virgin. Jej przedstawiciele namówili muzyków, aby swój kolejny album - zatytułowany później "Phaedra" - zarejestrowali w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 1973 roku Edgar Froese, Christopher Franke i Peter Baumann rozpoczęli sesję nagraniową w studiu The Manor, znajdującym się w malowniczej angielskiej wsi Shipton-on-Cherwell. Nagrania trwały około sześciu tygodni, pomimo licznych problemów technicznych. Zespół eksperymentował z nowymi dla siebie urządzeniami, jak syntezator Mooga czy sekwencery.

Na albumie znalazły się cztery nagrania. Niemal 18-minutowy utwór tytułowy, samodzielnie wypełniający stronę A winylowego wydania, powstał nieco przypadkiem. Zespół eksperymentował z syntezatorami, nie mając pojęcia, że nagrywanie jest włączone. Zapis na taśmie okazał się jednak na tyle interesujący, że postanowiono wykorzystać go jako podstawę utworu, do którego dograno później partie melotronu i fletu. Efekt jest naprawdę fascynujący. Utwór charakteryzuje się bardzo przestrzennym, klimatycznym (ale już nie tak mrocznym, jak na wcześniejszych wydawnictwach) brzmieniem, jednak uwagę przyciąga przede wszystkim hipnotyzującą linią basu, stworzoną za pomocą Mooga i sekwencera. Podobny zabieg zastosowano także w "Movements of a Visionary". Te dwa nagrania zapoczątkowały nowy nurt muzyki elektronicznej, nazwany Szkołą Berlińską, oparty na charakterystycznym pulsie osiągniętym dzięki sekwencerom. "Mysterious Semblance at the Strand of Nightmares" to dla odmiany bardziej ambientowe nagranie, zdominowane przez partie melotronu, ze stosunkowo niewielkim udziałem syntezatorów. Całości dopełnia wyjątkowo krótki, nieznacznie przekraczający dwie minuty "Sequent 'C", będący jednak jednym z najciekawszych fragmentów albumu. Przetworzonej partii fletu Baumanna towarzyszą dźwięki przegrzewającego i rozstrajającego się syntezatora VCS 3 - po raz kolejny zupełnie przypadkiem powstało coś pięknego i intrygującego.

"Phaedra" rozpoczyna nowy okres zarówno w twórczości Tangerine Dream, jak i całej muzyki elektronicznej. Eksperymenty zespołu okazały się bardzo inspirujące. Ale nie tylko dlatego warto znać ten album. Sama zawartość muzyczna jest tego warta. "Phaedra" jest jednocześnie piękna, dość przystępna, ale też nieco dziwna i zdecydowanie ambitna. Prawdziwa perła analogowej elektroniki.

Ocena: 9/10Tangerine Dream - "Phaedra" (1974)

1. Phaedra; 2. Mysterious Semblance at the Strand of Nightmares; 3. Movements of a Visionary; 4. Sequent 'C

Skład: Edgar Froese - melotron, organy, syntezator, gitara; Peter Baumann - organy, elektryczne pianino, syntezator, flet; Christopher Franke - syntezatory
Producent: Edgar Froese


7 komentarzy:

 1. Przesłuchałem tą płytę pół roku temu i ze zdziwieniem zobaczyłem jak niską ocenę dałeś jej na RYM'ie chyba 6/10. A tym czasem ja przeżywałem muzyczny orgazm kiedy jej słuchałem dla mnie 10/10.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeden z tych albumów, które doceniłem dopiero po paru przesłuchaniach.

   Usuń
  2. Czasami tak jest, mnie chwyciło od razu.

   Usuń
 2. To jest płyta, od której zaczyna się moje najukochańsze wcielenie Tangerine Dream. Fajnie, że udało ci się ją zmęczyć. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz się przy niej na pewno nie męczyłem ;) Za pierwszym razem musiałem tego słuchać nie będąc kompletnie w nastroju na taką muzykę. Bo już wcześniej znałem "Cyclone" i "Stratosfear", które oceniłem wyżej (temu pierwszemu jednak potem spadła ocena; ciekawe czy do czasu recenzji znów wzrośnie?).

   Usuń
 3. Najlepsze jest to, że te "perły analogowej elektroniki", takie jak ta, wydają się właściwie w ogóle nie starzeć brzmieniowo, choć wiadomo, że z technicznego punktu widzenia się starzeją. Taka "Phaedra" (utwór) wciąż brzmi lepiej, niż wiele późniejszej elektronicznej muzyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego, że wtedy nie było jeszcze syntezatorów cyfrowych, tylko analogowe.

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".