13 stycznia 2019

[Recenzja] Chick Corea and Return to Forever - "Light as a Feather" (1972)Miesiąc po zarejestrowaniu albumu "Return to Forever", na początku marca 1972 roku Chick Corea wraz z dwoma muzykami swojego ówczesnego zespołu, basistą Stanleyem Clarkiem i perkusistą Airo Moreirą, wzięli udział w sesji Stana Getza. Jej rezultatem jest wydany dopiero w 1974 roku album "Captain Marvel", składający się głównie z kompozycji Corei, takich jak "La Fiesta", znana już z "Return to Forever", czy "Captain Marvel" i "500 Miles High". Do tych dwóch ostatnich pianista powrócił podczas prac nad swoim kolejnym albumem, "Light as a Feather". Sesja nagraniowa odbyła się w dniach 8 i 15 października 1972 roku, w tym samym składzie, który nagrał "Return to Forever". Tytuł tamtego wydawnictwa przyjął się zresztą jako nazwa tego zespołu i właśnie na "Light as a Feather" został po raz pierwszy oficjalnie użyty w tym kontekście. Według Discogs longplay ukazał się jeszcze przed końcem 1972 roku, ale tylko w Brazylii i (w wersji kasetowej) w Stanach.

Na "Light as a Feather" składa się sześć kompozycji Corei (w "Spain" pojawia się cytat z "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodrigo), w tym dwie z tekstami Neville'a Pottera ("You're Everything", "500 Miles High") i jedna z tekstem Flory Purim (tytułowa). Album kontynuuje kierunek obrany na "Return to Forever". Tytuł ("lekki jak piórko") idealnie oddaje klimat wydawnictwa, utrzymanego na pograniczu elektrycznego jazzu i muzyki latynoskiej, opartego na łagodnym brzmieniu elektrycznego pianina Corei, fletu i saksofonu Joego Farella, kontrabasu Clarke'a oraz instrumentów perkusyjnych Moreiry i Purim. Znacznie większa jest tu jednak rola partii wokalnych Flory, pojawiających się we wszystkich utworach, z wyjątkiem najkrótszego (i najdelikatniejszego) "Children's Song". To sprawia, że utwory nabierają bardziej piosenkowego charakteru. Otwierający całość "You're Everything" jest praktycznie w całości podporządkowany partii wokalnej, przez co niebezpiecznie zbliża się do muzyki pop czy smooth jazzu. W tytułowym "Light as a Feather" i "500 Miles High" piosenkowe fragmenty z wokalem są na szczęście równoważone dłuższymi fragmentami o charakterze instrumentalnych improwizacji (w tym drugim całkiem ekspresyjnych), a w "Captain Marvel" i "Spain" obecne są tylko okazjonalne wokalizy, co daje muzykom więcej swobody w pokazywaniu swoich umiejętności.

Nie podoba mi się konwencja tego albumu. Śpiew Flory Purim jest zbyt delikatny i jednostajny, jest go za dużo i kieruje muzykę w mniej jazzowe, a bardziej popowe rejony. Wrażenie to pogłębia bardzo łagodne brzmienie i często niezbyt wyszukane melodie w stylu muzyki latynoskiej. Kompozycje nie są tu tak dobre, jak na "Return to Forever", a utwory "Captain Marvel" i "500 Miles High" o wiele bardziej przekonują mnie w pełni instrumentalnych, surowszych brzmieniowo wersjach z albumu Getza. Instrumentalne fragmenty z solówkami i improwizacjami muzyków są oczywiście utrzymane na wysokim poziomie, co sprawia, że album ma jednak dużą wartość artystyczną. Ale zdecydowanie nie jest to wydawnictwo, do którego chciałbym wracać. "Light as a Feather" ponadto nie wnosi nic nowego do twórczości Chicka Corei, jest raczej tylko próbą większego zdyskontowania sukcesu "Return to Forever". Ale już wkrótce pianista miał podążyć w nowym kierunku, o czym więcej w kolejnych recenzjach.

Ocena: 6/10Chick Corea and Return to Forever - "Light as a Feather" (1972)

1. You're Everything; 2. Light as a Feather; 3. Captain Marvel; 4. 500 Miles High; 5. Children's Song; 6. Spain

Skład: Chick Corea - elektryczne pianino; Joe Farrell - saksofon tenorowy, flet; Stanley Clarke - kontrabas; Airto Moreira - perkusja; Flora Purim - instr. perkusyjne, wokal
Producent: Chick Corea


2 komentarze:

  1. Przykład gdy nazwisko i szyld zespołu nie wystarczy do zachwytu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie nie zachwyca, innych może zachwycić i to ze względu na muzykę, a nie jej autora. Obiektywnie można mu zarzucić tylko wtórność wobec wcześniejszego albumu (ale dzieli je zaledwie kilka miesięcy) i zwrot w stronę mniej skomplikowanej, bardziej przystępnej muzyce.

      Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".