8 maja 2018

[Recenzja] Herbie Hancock - "Thrust" (1974)"Thrust" to drugi album Herbiego nagrany ze składem Head Hunters (z nowym perkusistą Mikiem Clarkiem na miejscu Harveya Masona). Pomysł na muzykę jest taki sam, jak na przebojowym "Head Hunters". Bo i po co od razu zmieniać coś, co przyniosło tak wielki sukces? Dominują tu proste, funkowe rytmy i futurystyczne brzmienia syntezatorów, ale utwory są dość długie (mieszczą się w przedziale czasowym od siedmiu do jedenastu minut), co daje muzykom spore pole do popisu. Tanecznego potencjału nie można odmówić takim kawałkom, jak "Palm Grease", "Actual Proof" i "Spank-a-Lee", ale najważniejszym i najpiękniejszym utworem jest bardziej stonowany "Butterfly", w którym błyszczy przede wszystkim Bennie Maupin, choć zarówno lider (grający tu głównie na pianinie elektrycznym), jak i rozbudowana sekcja rytmiczna również pokazują swój talent. Ogólnie jest to całkiem przyjemny longplay, choć nie tak przełomowy i interesujący, jak jego słynny poprzednik.

Ocena: 7/10Herbie Hancock - "Thrust" (1974)

1. Palm Grease; 2. Actual Proof; 3. Butterfly; 4. Spank-a-Lee

Skład: Herbie Hancock - instr. klawiszowe; Bennie Maupin - saksofon tenorowy i sopranowy, saxello, klarnet basowy, flet altowy; Paul Jackson - gitara basowa; Mike Clark - perkusja; Bill Summers - instr. perkusyjne
Producent: David Rubinson i Herbie Hancock


2 komentarze:

  1. niespotykane - akurat słuchałem w poniedziałek tej płyty i Flood z 1975 :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące. Dobry post ;)

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".