[Recenzja] Sun Ra - "Cosmos" (1976)



Materiał na album "Cosmos" powstał podczas europejskiej trasy koncertowej Sun Ra z 1976 roku. Nagrań dokonano jednak nie w trakcie występów, a w paryskim Studio Hautefeuille. Lider postanowił trochę okroić skład w porównaniu z ilością muzyków towarzyszących mu wówczas na scenie. Do studia wszedł w towarzystwie młodej sekcji rytmicznej, gitarzysty basowego Anthony'ego Bunna i perkusisty Larry'ego Brighta, a także dziewięcioosobowej sekcji dętej. Instrumentarium obejmuje różne saksofony, flety, trąbkę, puzon, ale też klarnet basowy, fagot i waltornię. Natomiast sam Sun Ra gra tutaj wyłącznie na instrumencie zwanym Rocksichord - czymś w rodzaju zelektryfikowanego klawesynu, popularnego na przełomie lat 60. i 70. wśród rockowych wykonawców, choć użytym też przez minimalistę Terry'ego Rileya w jednym z jego najsłynniejszych dzieł, "A Rainbow in Curved Air".

Zawartość muzyczna "Cosmos" różni się od innych opisywanych przeze mnie albumów Sun Ra. Muzyk odszedł od eksperymentów z free jazzem, syntezatorowych eksploracji oraz uduchowionego spiritualu. Jednocześnie nie jest to jeszcze fusion, które proponował w kolejnych latach. "Cosmos" sięga raczej do jazzowego mainstreamu z czasów bigabandowych orkiestr. Przypomniał tu nawet kilka swoich starszych kompozycji: "The Mystery of Two", "Interstellar Low-Ways" i "Moonship Journey". Udało się jednak zachować ten charakterystyczny, kosmiczny klimat, tworzony przede wszystkim za sprawą klawiszy, ale też dęciaków, czasem jakby do siebie niedopasowanych, ale jednak uporządkowanych, zupełnie jak wszechświat. Album dzieli się na momenty bardziej żywiołowe, o wręcz swingującym charakterze ("The Mystery of Two", "Cosmos", "Neo Project #2", "Jazz from an Unknown Planet") oraz fragmenty bardziej wyciszone, skupione na klimacie "Interstellar Low-Ways", "Journey Among Stars"). Od tych nagrań odstaje bardziej żartobliwy "Moonship Journey", w którym prawie w ogóle nie pojawiają się dęciaki, jest za to dość frywolna gra lidera i sekcji rytmicznej oraz niezbyt poważne grupowe partie wokalne.

Nie jest to najciekawsze oblicze Sun Ra, jednak "Cosmos" stanowi bardzo przyjemną odskocznię od innych dokonań artysty, od których zresztą wcale jakoś drastycznie nie odstaje. W takiej prostszej, przystępniejszej muzyce instrumentaliści wciąż starają się pokazać od jak najlepszej strony. I bardzo dobrze im to wychodzi. Kto wie, czy nie jest to najlepszy Sun Ra na początek dla osób, które nieco już osłuchały się z bardziej tradycyjnymi formami jazzu.

Ocena: 8/10



Sun Ra - "Cosmos" (1976)

1. The Mystery of Two; 2. Interstellar Low-Ways; 3. Neo Project #2; 4. Cosmos; 5. Moonship Journey; 6. Journey Among Stars; 7. Jazz from an Unknown Planet

Skład: Sun Ra - instr. klawiszowe; Marshall Allen - saksofon altowy, flet; Danny Davis - saksofon altowy, flet; Danny Ray Thompson - saksofon barytonowy, flet; John Gilmore - saksofon tenorowy; Eloe Omoe - klarnet basowy, flet; James Jackson - fagot, flet; Ahmed Abdullah - trąbka; Craig Harris - puzon; Vincent Chancey - waltornia; R. Anthony Bunn - gitara basowa; Larry Bright - perkusja
Producent: Sun Ra


Komentarze

Popularne w ostatnim tygodniu:

[Recenzja] Julia Holter - "Something in the Room She Moves" (2024)

[Recenzja] Alice Coltrane - "The Carnegie Hall Concert" (2024)

[Recenzja] Laurie Anderson - "Big Science" (1982)

[Recenzja] Księżyc - "Księżyc" (1996)

[Zapowiedź] Premiery płytowe marzec 2024