6 kwietnia 2020

[Recenzja] This Heat - "Health and Efficiency" (1980)"Health and Efficiency" to tylko EPka. Dwa utwory, niespełna dwadzieścia minut muzyki. Dlaczego zatem poświęcam czas i miejsce na to wydawnictwo? Ponieważ doskonale została tutaj uchwycona  ewolucja zespołu. Słuchając długogrającego debiutu This Heat, a następnie "Deceit", można się zdziwić, jak bardzo zmieniła się muzyka tria pomiędzy jego dwoma albumami, których wydanie dzieli tylko dwa lata. "Health and Efficiency" pokazuje, że ten zwrot stylistyczny nie nastąpił nagle, lecz był efektem stopniowego i logicznego rozwoju. To właśnie to skromne wydawnictwo spaja całą (także bardzo skromną) dyskografię zespołu w sensowną całość.

Muzyka stała się tutaj odrobinę bardziej przystępna, ale wcale nie mniej ambitna. Pierwsze dwie minuty utworu tytułowego zaskakują wyrazistą melodią i optymizmem, choć intensywne partie instrumentalne przygotowują pod dalszą, eksperymentalną część, z zapętloną perkusją, nerwową gitarą i przeróżnymi efektami dźwiękowymi. Mieszają się tutaj przeróżne wpływy: post-punk, avant-prog, krautrock, industrial, a także muzyka elektroakustyczna i konkretna, tworząc razem niezwykle spójną całość. Zupełnym przeciwieństwem tego hałaśliwego, intensywnego i szalonego nagrania jest druga z zamieszczonych tu kompozycji: ambientowa "Graphic/Varispeed", zbudowana na dronowych dźwiękach organów. Utwory o podobnym charakterze i klimacie można znaleźć i na eponimicznym debiucie (szczególnie "Diet of Worms") i na "Deceit" ("Hi Baku Shyo"), jednak w nie aż tak minimalistycznym wydaniu.

"Health and Efficiency" to pozycja, której zdecydowanie nie powinno się ignorować, doskonale uzupełniająca i wzbogacająca dyskografię This Heat. Trochę może szkoda, że całość trwa tylko dziewiętnaście minut, ale za to otrzymujemy tu samą esencję, bez niepotrzebnego rozwadniania.

Ocena: 8/10This Heat - "Health and Efficiency" (1980)

1. Health & Efficiency; 2. Graphic/Varispeed

Skład: Charles Bullen - gitara, klarnet, altówka, perkusja, taśmy, wokal; Charles Hayward - perkusja, instr. klawiszowe, gitara, gitara basowa, taśmy, wokal; Gareth Williams - gitara basowa, instr. klawiszowe, taśmy, wokal
Producent: David Cunningham


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".