30 października 2018

[Recenzja] Chick Corea, David Holland & Barry Altschul - "A.R.C." (1971)"A.R.C." to drugi wspólny album Chicka Corei, Davida Hollanda i Barry'ego Altschula. Niespełna rok wcześniej, w kwietniu 1970 roku, trio nagrało longplay "The Song of Singing" (sygnowany wyłącznie nazwiskiem pianisty). Materiał na "A.R.C." został zarejestrowany w dniach 11-13 stycznia 1971 roku pod producenckim nadzorem Manfreda Eichera i jeszcze w tym samym roku wydany przez należącą do niego wytwórnię ECM.

Album zaczyna się dokładnie tak samo, jak "The Song of Singing" się kończył - od interpretacji kompozycji Wayne'a Shortera, "Nefertiti". Reszta repertuaru to już całkowicie premierowe tematy, skomponowane przez Coreę ("A.R.C.", "Thanatos", "Games"), Hollanda ("Vedana") lub całe trio ("Ballad for Tillie"). Nowa wersja "Nefertiti" jest o dwie minuty dłuższa i nieco bardziej dynamiczna, ale zachowuje podobny charakter, co już na początku uświadamia, że po albumie nie należy spodziewać się żadnej stylistycznej wolty. To wciąż granie bardzo swobodne, praktycznie pozbawione wyraźnie zarysowanych linii melodycznych, ale jak na free jazz - wyjątkowo kameralne. Ale to nie powinno szczególnie zaskakiwać w przypadku albumu, na którym instrumentarium ograniczone jest do pianina, kontrabasu i perkusji. Choć trio potrafi też zabrzmieć bardziej agresywnie, co udowadnia przede wszystkim w nagraniu tytułowym i "Thanatos". W tym drugim uwagę zwraca także nietypowe w takiej muzyce wykorzystanie studyjnej obróbki (stopniowo narastający początek i końcowe wyciszenie). Muzycy mają wiele okazji do pokazania swojej wirtuozerii, a uwagę zwraca także ich doskonałą współpraca. Co również nie jest zaskoczeniem - Corea i Holland grali razem już od września 1968 roku w zespole Milesa Davisa (współpracę z trębaczem zakończyli jesienią 1970 roku), a po wydaniu "The Song of Singing" sporo koncertowali też z Altschulem (jako kwartet Circle, którego składu dopełniał Anthony Braxton).

Wadą "A.R.C." jest niewątpliwie to, że niewiele wnosi do dorobku grających tutaj muzyków. Nagrania równie dobrze mogłyby powstać podczas tej samej sesji, co "The Song of Singing". Jednak usłyszeć tak uzdolnionych instrumentalistów w akcji to zawsze przyjemne doświadczenie.

Ocena: 7/10Chick Corea, David Holland & Barry Altschul - "A.R.C." (1971)

1. Nefertiti; 2. Ballad for Tillie; 3. A.R.C.; 4. Vedana; 5. Thanatos; 6. Games

Skład: Chick Corea -pianino; Dave Holland - kontrabas; Barry Altschul - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Manfred Eicher


2 komentarze:

  1. Ta płyta wyszła przed debiutem Return to forever?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Return to Forever" ukazał się dopiero pod koniec 1972 roku.

      Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".