13 kwietnia 2018

[Recenzja] East of Eden - "East of Eden" (1971)Przed nagraniem tego albumu, ze składu East of Eden odeszli wszyscy muzycy, z wyjątkiem Dave'a Arbusa. Na ich miejsce lider zatrudnił gitarzystę Jima Roche'a (znanego z oryginalnego wcielenia Colosseum), śpiewającego basistę i okazjonalnie drugiego gitarzystę Davida Jacka, oraz perkusistę Jeffa Allena. Powstał zupełnie nowy zespół, który powinien przyjąć nową nazwę. Oczywiście, ze względów merkantylnych nie wchodziło to w rachubę. Jednak na debiutanckim albumie nowego składu (zuchwale zatytułowanym nazwą zespołu), nie zostało nic z tej charakterystycznej dla poprzednich albumów mieszanki psychodelii, folku, jazzu i muzyki wschodniej. "East of Eden" to zwrot w stronę zwyczajnego rocka. Jedynie partie Arbusa na skrzypcach, saksofonie i flecie przywołują odrobinę klimatu wcześniejszych dokonań.

Początek nie zachwyca. "Wonderful Feeling" to banalny kawałek, kojarzący się z solową twórczością Erica Claptona. Nie ratuje go nawet udana środkowa część instrumentalna - pozostaje jedynie żal, że zmarnowano ją w tak kiepskim nagraniu. Później jest już lepiej, choć bez rewelacji. Dość zgrabny, wzbogacony partiami gitary akustycznej i fletu "Goodbye" przypomina trochę ówczesną twórczość Traffic. W hardrockowych "Crazy Daisy" i "Here Comes the Day" jest sporo fajnej gitary i ciekawie urozmaicającego brzmienie saksofonu. Niestety, w takich dynamiczniejszych utworach zupełnie nie sprawdza się wokal Davida Jacka (zresztą w pozostałych tych wypada bardzo przeciętnie). W "Take What You Need" i "No Time" zespół stara się grać bardziej progresywnie, stawiając na bogatą aranżację i dynamiczne zróżnicowanie, jednak efekt nie porywa, oba utwory wydają się nieco przekombinowane i niespójne. Dobrze na zakończenie sprawdza się natomiast energetyczny "To Mrs. V", ze świetnym basem, oraz niezłymi partiami saksofonu i gitary.

"East of Eden" mimo wszystkich swoich wad jest całkiem solidnym rockowym albumem. Gdy słuchałem go kilka lat temu po raz pierwszy, zrobił na mnie dużo lepsze wrażenie. Dziś mam jednak znacznie większe wymagania.

Ocena: 7/10East of Eden - "East of Eden" (1971)

1. Wonderful Feeling; 2. Goodbye; 3. Crazy Daisy; 4. Here Comes the Day; 5. Take What You Need; 6. No Time; 7. To Mrs. V

Skład: David Jack - wokal, bass, gitara; Dave Arbus - skrzypce, flet, saksofon; Jim Roche - gitara; Jeff Allen - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: East of Eden


3 komentarze:

  1. Tak z ciekawości - co dałbyś mu po przesłuchaniu go po raz pierwszy?

    OdpowiedzUsuń
  2. To wcale Twoje wymagania nie są tak znowu dużo większe ;)

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.