2 czerwca 2017

[Recenzja] King Crimson - "The Night Watch" (1997)"The Night Watch" to kolejna archiwalna koncertówka King Crimson. Tym razem jest to zapis jednego występu, który odbył się 23 listopada 1973 roku w Amsterdamie. Występ ten przeszedł do historii, bowiem to właśnie w jego trakcie zarejestrowano znaczną część albumu "Starless and Bible Black" - utwór tytułowy, "Fracture", "Trio" i fragmenty "The Night Watch". Na potrzeby tamtego longplaya, nagrania zostały specjalnie obrobione, aby brzmiały jak studyjne rejestracje. Dokonano też licznych dogrywek (szczególnie w ostatnim z nich, gdyż podczas koncertu w trakcie tego utworu uszkodzeniu uległ melotron). Tutaj natomiast, na dwóch płytach kompaktowych, umieszczony został zapis niemal całego występu, bez żadnych ingerencji w nagrany na żywo materiał.

Zespół promował wówczas album "Larks' Tongues in Aspic", z którego wykonał wszystkie utwory. Niestety, ze względu na problemy techniczne, nie udało się zarejestrować otwierającego występ "Larks' Tongues in Aspic (Part I)". Dlatego album zaczyna się granego jako drug utwór "Easy Money". Zarówno on, jak i inne kompozycje z wspomnianego albumu, nie odbiegają daleko od wersji studyjnych, lecz wykonane są jeszcze bardziej porywająco. W repertuarze znalazły się także trzy nowe utwory, stworzone z myślą o następcy "Larks'..." - "Lament", "Fracture" i "The Night Watch" (pierwszy z nich został na potrzeby "Starless..." w całości nagrany w studiu). Z wcześniejszego dorobku grupy zabrzmiał wyłącznie obowiązkowy "21st Century Schizoid Man", z zupełnie nową, rewelacyjną, improwizowaną częścią środkową. Tego typu granie było wizytówką tego składu, który właśnie na koncertach był w swoim żywiole. Co potwierdzają także umieszczone pomiędzy "właściwymi" utworami niezależne improwizacje - znane już wcześniej "Starless and Bible Black" i "Trio", oraz dostępna tylko tutaj "The Fright Watch", złożona z atonalnych, ponurych dźwięków, które stopniowo nabierają na intensywności (przypomina znacznie późniejsze improwizacje, zebrane na albumie "THRaKaTTaK").

Oprócz ciekawego repertuaru i fantastycznego wykonania, uwagę zwraca doskonałe brzmienie (dużo lepsze, niż np. na "USA"). Nic dziwnego, że to fragmenty właśnie tego występu stały się podstawą albumu "Starless and Bible Black". 

Ocena: 9/10King Crimson - "The Night Watch" (1997)

CD1: 1. Easy Money; 2. Lament; 3. Book of Saturday; 4. Fracture; 5. The Night Watch; 6. Improv: Starless and Bible Black
CD2: 1. Improv: Trio; 2. Exiles; 3. Improv: The Fright Watch; 4. The Talking Drum; 5. Larks' Tongues in Aspic (Part II); 6. 21st Century Schizoid Man

Skład: John Wetton - wokal i bass; Robert Fripp - gitara i melotron; Bill Bruford - perkusja i instr. perkusyjne; David Cross - skrzypce, altówka i instr. klawiszowe
Producent: King Crimson


2 komentarze:

 1. W pewnym momencie KC chyba stał się zespołem bardziej bazującym na koncertówkach niż nowych studyjnych LP

  Robisz w tym miesiącu podsumowanko Looking Back?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można zapominać o "ProjeKctach" - Fripp rozbił zespół na kilka mniejszych, z których część wydała studyjne albumy. De facto są to albumy King Crimson, wydane pod innymi szyldami.

   Jasne, będzie podsumowanie ;) Dzisiaj zrobiłem zdjęcia, ale jeszcze nie wziąłem się za tekst.

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".