10 lutego 2017

[Recenzja] Gentle Giant - "Free Hand" (1975)"Free Hand" osiągnął największy komercyjny sukces ze wszystkich albumów Gentle Giant - jako jedyny wszedł do top 50 amerykańskiego notowania. Nie powinno to dziwić, bo zawarta na nim muzyka jest wyjątkowo, jak na ten zespół, łatwo przyswajalna. Co jednak ciekawe, większa przebojowość w tym przypadku nie idzie w parze z rezygnacją z ambicji, artystycznej wartości i wirtuozerii (dopiero na kolejnych albumach zaczęło brakować tych elementów). W praktyce wygląda to tak, że utwory w rodzaju "Just the Same", "Free Hand" i "Time to Kill" w warstwie instrumentalnej nie różnią się drastycznie od wcześniejszych dokonań grupy - wciąż opierają się na nieoczywistej rytmice i bogatych, przemyślanych aranżacjach - ale znacznemu uproszeniu uległy melodie i partie wokalne, które stały się jeszcze bardziej chwytliwe, choć może trochę zbyt konwencjonalne.

Pozostałe utwory mogą być już znacznie mniej przystępne dla przypadkowego słuchacza. Ale to właśnie one zasługują na największą uwagę. Mamy to chociażby bardzo ładny "His Last Voyage", z subtelną, dwugłosową partią wokalną i złożoną, stopniowo rozwijającą się warstwą instrumentalną. Ciekawie wypada nieco folkowa, instrumentalna miniaturka "Talybont", jak również energetyczny "Mobile", zgrabnie łączący partię skrzypiec z niemal hardrockową gitarą i wyrazistym, pulsującym basem. Największą perłą jest jednak "On Reflection", zawierający charakterystyczne dla Gentle Giant zabawy z polifonicznymi partiami wokalnymi, doskonale i w bardzo przemyślany sposób splatających się w piękną całość. Swoich głosów użyczyli tu niemal wszyscy muzycy, z wyjątkiem perkusisty Johna Weathersa. Akompaniament stanowią delikatne dźwięki fletu, wibrafonu, skrzypiec i wiolonczeli; dopiero pod koniec pojawia się rockowe instrumentarium, znacznie zwiększając dynamikę.

"Free Hand" to ostatnie (a szóste z rzędu) wybitne dzieło Gentle Giant. Album wciąż bardzo ambitny i złożony, a zarazem bardziej zorientowany na przebojowe melodie (a tych przecież zespół nigdy nie unikał), ale jeszcze nie przekraczający granicy banalności. Tak właśnie powinien brzmieć rock progresywny. Pozycja obowiązkowa, podobnie jak wszystkie poprzednie dzieła zespołu.

Ocena: 9/10Gentle Giant - "Free Hand" (1975)

1. Just the Same; 2. On Reflection; 3. Free Hand; 4. Time to Kill; 5. His Last Voyage; 6. Talybont; 7. Mobile

Skład: Derek Shulman - wokal (1-4,7), saksofon (1), flet (6); Kerry Minnear - wokal (2-5), instr. klawiszowe, instr. perkusyjne, harfa (2), wiolonczela (2), flet (6); Gary Green - gitara, wokal (2), flet (2,6); Ray Shulman - bass, wokal (2), altówka (2), skrzypce (7); John Weathers - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Gentle Giant


12 komentarzy:

 1. Jedno mnie w tym zespole dziwi,są niezwykle sprawnymi muzykami, a nigdy nie słyszałem ich w innych projektach, zespołach bądź solowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko Phil Shulman całkowicie zerwał z muzycznym biznesem. Jego brat Derek po rozpadzie zespołu obejmował ważne stanowiska w różnych wytwórniach, także prezesa; obecnie ma swoją własną wytwórnie. Trzeci z Shulmanów, Ray, pracuje jako producent muzyczny, a dodatkowo tworzy soundtracki do gier. Kerry Minnear również prowadzi własną wytwórnię, która jednak zajmuje się wyłącznie wydawaniem materiału Gentle Giant; poza tym tworzy muzykę gospel. Gary Green i John Weathers są wciąż aktywnymi muzykami, ale w jakiś podrzędnych zespołach.

   Prawdopodobnie brak sukcesu Gentle Giant tak ich zniechęcił, że zaczęli zajmować muzyką od drugiej strony (jako producenci lub prezesi wytwórni) lub grać wyłącznie dla przyjemności w jakiś niszowych projektach.

   Usuń
 2. Nie wiem czy Paweł o tym wspominał, ale jeszcze przed Gentle Giant bracia tworzyli grupę Simon Dupree and the Big Sound. "Kites" w ich wykonaniu po prostu kładzie na łopatki (przynajmniej mnie)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle w wypadku płyt Gentle Giant jedynym słabym elementem jest okładka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i tak jedna z lepszych... A "Octopus" i "The Power and the Glory" mają całkiem fajne okładki ;)

   Usuń
  2. Ta okładka fajna, gorzej na debiucie gdzie okładka kojarzy się ze starym dziadem.

   Usuń
 4. Płyta wybitna i tylko 9/10? Dajesz w ogóle dychy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już była tu kiedyś dyskusja na ten temat. Pomiędzy ocenami 9 i 10 różnica polega wyłącznie na tym, że ta druga jest zarezerwowana dla albumów istotnych dla rozwoju jakiegoś gatunku i/lub czysto subiektywnie nie mają według mnie absolutnie żadnej wady. "Free Hand" nie spełnia żadnego z tych kryteriów.

   W ostatnim czasie było całkiem sporo maksymalnych ocen: "Octopus" Gentle Giant, "Stormcock" Roya Harpera, "Third " Soft Machine.

   Usuń
 5. Wiesz, nie, moim zdaniem to na tym albumie GG przestało aż tak emocjonować jak do tej pory. Myślę, że odejście jednego z cudownych braci było momentem przełomowym, bo pierwszy album nagrany bez niego - Glass House, był najsłabszy z wydanych do tamtej pory. "Power and Glory" dorównywał "Acquiring The Taste" czy debiutowi, a od tej płytki zaczęło się już po prostu sypać. A już Interview jest jak dla mnie płytą która nie powinna się ukazać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie było tak, że po pierwszym przesłuchaniu dyskografii GG najbardziej przekonały mnie debiut i właśnie "Free Hand". Po kolejnych przesłuchaniach, najbardziej zacząłem cenić "Acquiring the Taste", "Octopus" i "In a Glass House", na dalszym miejscu eponimiczny i "Three Friends", a "Power and the Glory" i "Free Hand" uznawałem za najsłabsze z pierwszych siedmiu, bo nie wnoszące już nic nowego. Ale z czasem zacząłem je bardziej doceniać - za dojrzałość, okrzepnięcie stylu i wciąż bardzo dobre kompozycje w jego ramach. Zresztą "On Reflection" to mój ulubiony utwór z całej dyskografii, te misternie splecione partie wokalne to prawdziwe mistrzostwo operowania kontrapunktem. "Just the Same" i tytułowy też trzymają wysoki poziom, ale druga strona winyla jest wyraźniej słaba. Tzn. słucham jej nawet z przyjemnością, ale tak naprawdę nic mnie szczególnie nie zachwyca. Na "Power and the Glory" poziom poszczególnych kompozycji też jest zróżnicowany, ale tam przynajmniej nie wrzucono wszystkiego, co najlepsze, na sam początek, tylko wymieszano.

   Usuń
  2. Ok - to po najświeższym przesłuchaniu jest tak:
   1) Octopus
   2) Three Friends
   3) Tyłek & debiut (egzekwo!)
   4) "Power and Glory"
   5) Glass House
   6) Free Hand
   7) Interview - sinusoida; chujostwa i świetne momenty których tak brakuje na "Free Hand"; ogólnie minimalnie gorszy.
   8) "Missing Piece" - ale po "Interview" i "Free Hand: nie jest wielkim szokiem; też sinusoida tylko większa - i rzadziej osiąga maksimum

   Usuń
 6. Te powtarzający cię rytmiczny motyw pod koniec tytułowego utworu genialny, jak cała płyta.

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".