3 maja 2016

[Recenzja] Grand Funk Railroad - "Live Album" (1970)Pierwszy koncertowy album Grand Funk Railroad został zarejestrowany podczas kilku koncertów w czerwcu 1970 roku na Florydzie - zaledwie kilka dni po premierze albumu "Closer to Home". Na repertuar składają się jednak głównie utwory z dwóch pierwszych longplayów zespołu, "On Time" i "Grund Funk". Wspomniany "Closer to Home" reprezentowany jest wyłącznie jedną kompozycją, "Mean Mistreater". Chociaż całość została skompilowana z kilku występów, w sam materiał podobno nie ingerowano w żaden sposób - żadnych studyjnych dogrywek, czy miksowania. I to niestety nie wyszło na dobre. Brzmienie albumu jest bardzo surowe, niemal bootlegowe. Ponadto drażni zbyt głośna publiczność, często zagłuszająca zespół.

A jak "Live Album" prezentuje się pod względem wykonawczym? Zespół gra bardzo energetycznie, nie brakuje tutaj porywających improwizacji i solowych popisów muzyków. Jednak to samo można powiedzieć także o wersjach studyjnych tych utworów, które też miały dość luźny, jamowy charakter. Większość obecnych tutaj utworów jest zaprezentowana w wersjach bardzo zbliżonych do albumowych. Właściwie tylko "Into the Sun" został znacznie rozbudowany. Szkoda, że zespół nie pokombinował nieco z aranżacjami. Taki "Mean Mistreater" aż się prosił przecież, by na żywo zaprezentować go w wersji z gitarą zamiast klawiszy - bardziej pasowałaby do całości. Warto natomiast zwrócić uwagę, że na trackliście pojawiają się dwa tytuły nieobecne na żadnym długogrającym wydawnictwie grupy: "Words of Wisdom" i "Mark Says Alright". Ten pierwszy niestety okazuje się tylko krótką przemową Marka Farnera do publiczności, drugi jest natomiast pięciominutową improwizacją muzyków, która jednak szczególnie nie porywa.

Miałem wobec tego wydawnictwa spore oczekiwania, gdyż uwielbiam koncertowe albumy z tamtych czasów. Na "Live Album" brakuje jednak tego, co tak bardzo podoba mi się na innych koncertówkach. Przede wszystkim prezentowania utworów w wersjach znacznie odbiegających od studyjnych pierwowzorów - w nowych aranżacjach, znacznie rozbudowanych, po prostu wnoszących jakąś nową jakość. Tutaj tego nie ma. Większość utworów została zagrana niemal identycznie, jak w wersjach studyjnych, a przez kiepskie brzmienie wypadają gorzej od swoich pierwowzorów. W rezultacie "Live Album" kompletnie nic nie wnosi do dyskografii Grand Funk.

Ocena: 6/10Grand Funk - "Live Album" (1970)

LP1: 1. Introduction; 2. Are You Ready; 3. Paranoid; 4. In Need; 5. Heartbreaker; 6. Inside Looking Out
LP2: 1. Words of Wisdom; 2. Mean Mistreater; 3. Mark Says Alright; 4. T.N.U.C.; 5. Into the Sun

Skład: Mark Farner - wokal, gitara, harmonijka, instr. klawiszowe; Mel Schacher - bass; Don Brewer - perkusja i instr. perkusyjne, wokal
Producent: Terry Knight


1 komentarz:

  1. A jednak ten album ma coś w sobie. Pozorną chropawość i realizacyjną surowość. To tak jakby ktoś wyłącznie ograniczył się do włączenia funkcji rec w magnetofonie i poszedł sobie na piwo.

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".