[Recenzja] Taste - "What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" DVD (2015)Po czterdziestu pięciu latach od rozpadu Taste - i dwudziestu od śmierci jego lidera, Rory'ego Gallaghera - ukazuje się pierwsze w dyskografii irlandzkiego tria wideo. Podstawę "What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" stanowi rejestracja występu grupy na tytułowym Isle of Wight Festival z 28 sierpnia 1970 roku. Był to największy festiwal, jaki odbył się w tamtych czasach, z publicznością szacowaną na 600 000 widzów, co czterokrotnie przewyższało ówczesną populację wyspy Wight, na której odbyło się to wydarzenie. To o blisko dwieście tysięcy więcej, niż na znacznie słynniejszym Woodstock '69. W ciągu pięciu dni na Isle of Wight Festival wystąpiło wielu interesujących wykonawców, jak Miles Davis, The Who, Ten Years After, Jethro Tull, trio Emerson, Lake & Palmer, czy Jimi Hendrix i The Doors, dla których były to zresztą ostatnie brytyjskie występy (niedługo później zmarł zarówno Hendrix, jak i Jim Morrison).

Taste należał do mniej znanych atrakcji festiwalu, co jednak nie przeszkodziło muzykom dać porywającego wstępu, obejmującego zarówno niesamowicie energetyczne wersje własnych kompozycji (np. "What's Going On", "Same Old Story"), jak i rewelacyjnie rozimprowizowane interpretacje bluesowych standardów (m.in. "Sugar Mama", "Catfish"). Zespół rozpadł się niedługo później, ale muzycy dają tu z siebie wszystko. Zapis audio tego występu był już wcześniej dostępny na wydanym w 1971 roku i kilkakrotnie wznawianym albumie "Live at the Isle of Wight", jednak z trochę innym repertuarem. Nie było tam utworów "Gambling Blues" i "Same Old Story", które doczekały się premiery na DVD, za to znalazło się pełne wykonanie "I Feel So Good", który tutaj pojawia się tylko w krótkim fragmencie i to ze źle zsynchronizowanym obrazem. Wersji audiowizualna występu nie była dostępna aż do teraz. Wbrew obawom o bootlegową jakość obrazu, zapis koncertu  jest pod tym względem zaskakująco dobry. Zresztą i dźwięk wypada bez zarzutu. Materiał można oglądać w dwóch wersjach - pierwsza to sam koncert, natomiast w drugiej wzbogacają go fragmenty dokumentalne, z współczesnymi lub archiwalnymi wypowiedziami znanych muzyków i innych ludzi z branży, a także samego Gallaghera.

"What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" zawiera także kilka dodatków (niestety, wszystkie z dźwiękiem monofonicznym). Szczególnie atrakcyjny jest zapis występu bez udziału publiczności dla niemieckiego programu telewizyjnego Beat Club. Pokazuje on znacznie większą wszechstronność muzyków niż festiwalowy występ, na którym zaprezentowali wyłącznie czadowy repertuar. Tutaj sięgnęli także po stonowany, niemal folkowy "If the Day Was Any Longer", a także jazz-rockowy, rozimprowizowany "It's Happened Before, It'll Happen Again", w którym Gallagher - tak jak w wersji studyjnej - gra na zmianę na gitarze i saksofonie altowym. Dla równowagi trio zagrało także hard rockowy "Morning Sun". Poza tym dodatki obejmują także trzy fabularyzowane teledyski ("I'll Remember", "What's Going On", "Born on the Wrong Side of Time"), które niestety bardzo się zestarzały. Muzyka zespołu wciąż jednak brzmi tak samo ekscytująco, jak czterdzieści pięć lat temu.

Równolegle z DVD "What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" ukazał się tak samo zatytułowany album koncertowy, opublikowany na CD oraz dwóch płytach winylowych. Trafił na niego, oczywiście, zapis tytułowego występu. Jednak ta wersja jest repertuarowo bogatsza zarówno od wersji DVD, jak i wspomnianego albumu z 1971 roku. Repertuar obejmuje wszystkie zagrane utwory, w tym "Gambling Blues", "Same Old Story" i pełną wersję "I Feel So Good", ale także niedostępne nigdzie indziej wykonania "I'll Remember" oraz "Blister on the Moon".

"What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" to rewelacyjny dokument przedstawiający nie tylko fantastyczny występ jednego z najbardziej niedocenionych zespołów w historii muzyki rockowej, ale też atmosferę hippisowskich festiwali przełomu lat 60. i 70. Pozycja obowiązkowa, bez dwóch zdań. Nie tylko dla wielbicieli Rory'ego Gallaghera.

Ocena: 8/10Taste - "What's Going On: Live at the Isle of Wight 1970" (2015)

1. What's Going On; 2. Sugar Mama; 3. Morning Sun; 4. Gambling Blues; 5. Sinner Boy; 6. Same Old Story; 7. Catfish; Beat Club 1970: 8. If the Day Was Any Longer; 9. It's Happened Before, It'll Happen Again; 10. Morning Sun; P3 Music Promo Videos: 11. I'll Remember; 12. What's Going On; 13. Born on the Wrong Side of Time

Skład: Rory Gallagher - wokal i gitara, harmonijka (8), saksofon (9); Richard McCracken - gitara basowa; John Wilson - perkusja
Reżyser: Murray Lerner
Producent: Daniel Gallagher


Komentarze

Popularne w ostatnim tygodniu:

[Recenzja] Death - "Human" (1991)

[Recenzja] Republika - "Nowe sytuacje" (1983) / "1984" (1984)

[Recenzja] Present - "This Is NOT the End" (2024)

[Zapowiedź] Premiery płytowe kwiecień 2024

[Recenzja] Extra Life - "The Sacred Vowel" (2024)