30 października 2015

[Recenzja] Dave Gahan & Soulsavers - "Angels & Ghosts" (2015)Lista tegorocznych rozczarowań muzycznych wydłużyła się o kolejną pozycję. Po autorach jednego z najpiękniejszych albumów ostatnich lat - wydanego w 2012 roku "The Light the Dead See" - spodziewałem się czegoś równie klimatycznego i przejmującego. Tymczasem "Angels & Ghosts" to zbiór bardzo konwencjonalnych utworów, utrzymanych na granicy popu i rocka (z delikatnymi wpływami gospel), pozbawionych magii i szczerych emocji poprzedniego longplaya Soulsavers i Dave'a Gahana, który przyciągał uwagę i intrygował od pierwszej do ostatniej sekundy. "Angels & Ghosts" nie intryguje nawet przez sekundę.

Chociaż początek nie jest zły. Otwierający całość "Shine" to całkiem zgrabny utwór, za sprawą melodii i gospelowego chórku kojarzący się momentami z "Condemnation" Depeche Mode, istotną rolę odgrywają w nim jednak ostre partie gitary, grane techniką slide. W następnym utworze, spokojniejszym "You Owe Me", za sprawą smyczkowego tła pojawia się nawet namiastka klimatu poprzedniego albumu. Z kolei "Tempted" i singlowy "All of This and Nothing" wyróżniają się bardzo gitarowym brzmieniem i wyrazistymi melodiami. Później jednak jest już tylko coraz gorzej. Już w "One Thing" robi się po prostu smętnie - akompaniament stanowią tylko smyczki i pianino, brakuje ciekawej melodii. W "Don't Cry" wraca dynamika, ale sam utwór jest zwyczajnie mdły. "Lately" i "The Last Time" to kolejne rzewne piosenki, pierwsza przesadnie ckliwa, druga zbyt posępna. Na ich tle odrobinę lepiej wypada finałowy "My Sun" - z początku kolejny nudnawy smęt, ale w drugiej połowie nabierający bardziej podniosłego charakteru.

Wszyscy, których poprzednie albumy Soulsavers zachwyciły swoim klimatem, będą zawiedzeni zwyczajnością "Angels & Ghosts". To typowa muzyka tła - nieinwazyjna, nieodciągająca uwagi od wykonywania innych czynności, oraz niewywołująca żadnych emocji, bo sama ich pozbawiona.

Ocena: 6/10Dave Gahan & Soulsavers - "Angels & Ghosts" (2015)

1. Shine; 2. You Owe Me; 3. Tempted; 4. All of This and Nothing; 5. One Thing; 6. Don't Cry; 7. Lately; 8. The Last Time; 9. My Sun

Skład: Dave Gahan - wokal; Richie Mach - gitara, instr. klawiszowe; Ian Glover - instr. klawiszowe
Gościnnie: Tony Foster - gitara (1-3,6,8,9); Martyn LeNoble - bass (1-4,6-9); Kevin Bales - perkusja (1-4,6-9); Sean Read - instr. klawiszowe (1-4,6-9); Janet Ramus, T Jae Cole, Wendi Rose - dodatkowy wokal; The Hollywood Strings & Horns Ensemble - instr. smyczkowe i dęte (2,4,5,7-9); Daniele Luppi - aranżacja instr. smyczkowych i dętych (2,4,5,7-9); Richard Warren - gitara (3,9); James Walbourne - gitara (4,6,7); Anton Riehl - pianino (5,7)
Producent: Rich Machin i Ian Glover


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".