13 maja 2015

[Recenzja] Derek and the Dominos - "In Concert" (1973)Wkrótce po zakończeniu nagrań na album "Layla and Other Assorted Love Songs", a jeszcze przed jego wydaniem, grupa Derek and the Dominos rozpoczęła podbój Stanów Zjednoczonych. Trasa odbyła się praktycznie bez udziału Duane'a Allmana - ze względu na swoje zobowiązania wobec macierzystego The Allman Brothers Band, pojawił się tylko na dwóch koncertach, na początku grudnia 1970 roku, w Tampie i Nowym Jorku. Najważniejsze występy odbyły się jednak nieco ponad miesiąc wcześniej, 23 i 24 października w nowojorskim Fillmore East. To właśnie ich fragmenty wypełniły album "In Concert", wydany ponad dwa lata później.

Na repertuar albumu, poza utworami z "Layla and Other Assorted Love Songs" ("Why Does Love Got to Be So Sad?", "Tell the Truth", "Roll It Over", "Have You Ever Loved a Woman?") i jednego odrzutu z jego sesji ("Got to Get Better in a Little While"), złożyły się także trzy utwory z solowego debiutu Claptona ("Let It Rain", "Bottle of Red Wine", "Blues Power"), a także "Presence of the Lord" z repertuaru Blind Faith (to zresztą pierwsza kompozycja w całości skomponowana przez Erica). Zgodnie z ówczesnymi standardami, utwory zostały potraktowane bardzo swobodnie - studyjne pierwowzory są tylko punktem wyjścia do długich improwizacji. Dominują oczywiście gitarowe solówki Claptona, ale dużo miejsca do popisu ma także klawiszowiec Bobby Whitlock, a w 18-minutowej wersji "Let It Rain" sporo miejsca zajmuje perkusyjna solówka Jima Gordona. Dzięki takiemu podejściu zyskują przede wszystkim te słabsze, banalne w oryginalnych wersjach kompozycje, jak "Why Does Love Got to Be So Sad?", "Bottle of Red Wine" lub "Blues Power". Niestety, wyjątkowo kiepsko wypada tutaj warstwa wokalna. Odbiło się to przede wszystkim na "Presence of the Lord", który stracił całą głębię oryginału. Ale w końcu w wersji studyjnej śpiewał utalentowany Steve Winwood, a tutaj z jego partią zmaga się Eric Clapton, który wokalistą został nieco przypadkiem, z konieczności.

"In Concert" to typowa koncertówka lat 70., którą nie sposób wymienić wśród najlepszych, ale też nie przynosi ona wstydu grającym na niej muzykom. Najlepiej potraktować ją po prostu jako suplement do "Layla and Other Assorted Love Songs".

Ocena: 7/10

PS. W 1994 roku ukazał się album "Live at the Fillmore" zawierający wszystkie dziewięć utworów z "In Concert" (aczkolwiek "Why Does Love Got to Be So Sad?", "Let It Rain" i "Tell the Truth" w wersjach z innego występu), a ponadto także "Key to the Highway", "Nobody Knows You When You're Down and Out", "Little Wing" i "Crossroads".Derek and the Dominos - "In Concert" (1973)

LP1: 1. Why Does Love Got to Be So Sad?; 2. Got to Get Better in a Little While; 3. Let It Rain; 4. Presence of the Lord
LP2: 1. Tell the Truth; 2. Bottle of Red Wine; 3. Roll It Over; 4. Blues Power; 5. Have You Ever Loved a Woman?

Skład: Eric Clapton - wokal i gitara; Bobby Whitlock - instr. klawiszowe i dodatkowy wokal; Carl Radle - bass; Jim Gordon - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Derek and the Dominos


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.