6 stycznia 2015

[Recenzja] Savoy Brown - "Looking In" (1970)Chociaż album "Looking In" został wydany jeszcze w tym samym roku, co "Raw Sienna", w jego nagrywaniu nie brali już udziału wokalista Chris Youlden i pianista Bob Hall. Ich obowiązki przejęli odpowiednio gitarzyści Dave Peverett i Kim Simmonds. Wyszło na dobre. Potwierdzeniem tego niejako może być komercyjny sukces longplaya - jako jedyny z dyskografii Savoy Brown został odnotowany na brytyjskiej liście (50. miejsce), zaś w Stanach osiągnął najwyższą do tamtej pory pozycję 39. (wyżej, bo na 34. miejscu, notowany był tylko późniejszy album "Hellbound Train" z 1972 roku). Bynajmniej nie była to zasługa skomercjalizowania muzyki grupy. Raczej dostosowania jej do ówczesnych standardów. Na "Looking In" w końcu nie słychać tej archaicznie brzmiącej gry Boba Halla na pianinie, nie ma też wzbogacania aranżacji o dęciaki, za którym prawdopodobnie optował Chris Youlden. "Looking In" to album brzmiący tak, jak powinien brzmieć - jak longplay nagrany w 1970 roku, a nie dekadę wcześniej.

Całość rozpoczyna się od akustycznej, instrumentalnej miniaturki "Gypsy". W tamtych czasach takie intra nie były jeszcze nadużywane, a to całkiem nieźle wprowadza w album. Niby krótkie i proste, ale na pewno nie banalne. Natomiast wraz z bliźniaczym (a właściwie niemalże identycznym) "Romanoff" tworzy ciekawą klamrę spinającą longplay - to również nie było jeszcze wtedy nadużywanym zabiegiem. Zasadniczą część albumu stanowią jednak utwory umieszczone pomiędzy tymi dwiema miniaturkami. Te również wypadają ciekawie. Świetny jest riffowy "Poor Girl" - to już stricte hard rockowe granie, z mocną sekcją rytmiczną i ostrymi partiami gitar. Tuż za nim plasuje się utrzymany w podobnym klimacie, ale jednak łagodniejszy, tytułowy "Looking In". Innym wyróżniającym się utworem jest najdłuższy na płycie "Leavin' Again" - z początku nieco odpychający prostą, banalną melodią, ale później porywający długimi improwizacjami muzyków. Niemal równie imponujące popisy znalazły się w instrumentalnych "Sunday Night" i "Sitting an' Thinking". Nie przekonują mnie natomiast dwa pozostałe utwory, które zestarzały się znacznie bardziej od reszty: psychodeliczny "Money Can't Save Your Soul" i sztampowe boogie "Take It Easy".

"Looking In" to album od którego najlepiej rozpocząć poznawanie twórczości Savoy Brown. Na wcześniejszych albumach jest zbyt wiele dziwnych eksperymentów, a za mało prawdziwego rocka, zaś ich brzmienie dziś już jest bardzo archaiczne.

Ocena: 7/10Savoy Brown - "Looking In" (1970)

1. Gypsy; 2. Poor Girl; 3. Money Can't Save Your Soul; 4. Sunday Night; 5. Looking In; 6. Take It Easy; 7. Sitting an' Thinking; 8. Leavin' Again; 9. Romanoff

Skład: Dave Peverett - wokal i gitara; Kim Simmonds - gitara i pianino; Tony Stevens - bass; Roger Earl - perkusja
Gościnnie: Owen Finnegan - kongi
Producent: Kim Simmonds


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".