11 lutego 2014

[Recenzja] John Lennon - "Imagine" (1971)Już ze względu na sam utwór tytułowy, jest to album, obok którego nie można przejść obojętnie. Fortepianowa ballada "Imagine", ze swoim utopijnym tekstem, to bez wątpienia nie tylko najbardziej znany utwór Lennona, ale także z dyskografii wszystkich ex-Beatlesów. Longplay obroniłby się jednak i bez tego kawałka. Nawet wśród samych ballad, "Imagine" ma mocną konkurencję. W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba "Jealous Guy", także spory przebój. Kawałek powstał jeszcze w czasach "Białego albumu" (oryginalnie nosił tytuł "Child of Nature"). Ładna rzecz, ale wbrew oczekiwaniom mało beatlesowska. Z twórczością tego zespołu o wiele więcej ma wspólnego inna ballada, przepiękna "Oh My Love". To jeden z pięciu utworów, w których zagrał George Harrison. Charakterystyczne brzmienie jego gitary jeszcze bardziej podkreśla te skojarzenia. Na albumie znalazł się jeszcze jeden spokojniejszy fragment, trochę przesłodzony, ale w sumie udany, "How?".

Z mocniejszych fragmentów płyty na najwięcej uwagi zasługuje "How Do You Sleep?". Momentami wręcz hardrockowy, ale za sprawą gitary Harrisona znów wraca beatlesowski klimat. Szkoda tylko, że pod względem tekstowym, jest to brutalny atak na Paula McCartneya (który jednak sam zaczął wojnę swoim kawałkiem "Too Many People"). Umieszczenie takiej kompozycji na jednym longplayu z pokojowym hymnem "Imagine" to wręcz hipokryzja. Pod względem muzycznym "How Do You Sleep?" jest jednak naprawdę świetne. Swoje ostrzejsze oblicze Lennon pokazuje także w "Gimme Some Truth" i bluesowym "It's So Hard". Jednak w tym drugim gitara ustępuje miejsca zadziornym partiom saksofonu.

Na wyżyny swoich możliwości Lennon wspina się także w świetnym "I Don't Wanna Be a Soldier Mama I Don't Wanna Die", który ciężko jednoznacznie przypisać do konkretnej stylistyki, jak również w finałowym, bardzo pozytywnym i radosnym "Oh Yoko!". Jedynym fragmentem albumu, do którego jest mi ciężko się przekonać, jest natomiast "Crippled Inside", utrzymany w stylistyce country. Ale przecież nawet Beatlesom zdarzało się umieszczać na płytach słabsze kawałki.

Ocena: 8/10John Lennon - "Imagine" (1971)

1. Imagine; 2. Crippled Inside; 3. Jealous Guy; 4. It's So Hard; 5. I Don't Wanna Be a Soldier Mama I Don't Wanna Die; 6. Gimme Some Truth; 7. Oh My Love; 8. How Do You Sleep?; 9. How?; 10. Oh Yoko!

Skład: John Lennon - wokal, gitara, pianino i harmonijka
Gościnnie: George Harrison - gitara (5-8), gitara dobro (2); Klaus Voormann - bass, wiolonczela; Alan White - perkusja (1,6-10); Jim Keltner - perkusja (2,3,5); Jim Gordon - perkusja (4); Nicky Hopkins - pianino; King Curtis - saksofon (4,5); John Barham - fisharmonia (4), wibrafon (9);  John Tout - gitara (2); Ted Turner - gitara (2); Rod Linton - gitara (2); Joey Molland - gitara (5); Tom Evans - gitara (5); Rod Linton - gitara (6,10); Andy Davis - gitara (6,10); Michael Pinder - tamburyn (5); Steve Brendell - kontrabas (2), marakasy (5)
Producent: John Lennon, Yoko Ono i Phil Spector


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.