14 lipca 2013

[Recenzja] Motörhead - "Ace of Spades" (1980)Najsłynniejszy album Motörhead. To tutaj znalazł się najbardziej znany kawałek zespołu (tytułowy "Ace of Spades") i kilka innych chętnie wykonywanych na żywo utworów ("The Chase Is Better Than the Catch", "(We Are) the Road Crew", "The Hammer"). A pomiędzy nimi nie brakuje zwyczajnych wypełniaczy (w rodzaju np. "Love Me Like a Reptile", "Fire Fire", "Jailbait", "Dance"). Zespół nie proponuje tutaj niczego nowego, po prostu powtarza patenty z poprzednich albumów. Ale ze słabszym efektem, bo i repertuar słabszy - mniej tu wyrazistych kawałków i żadnych prób urozmaicenia materiału. Nie mam pojęcia, dlaczego akurat ten album spotkał się z tak dobrym przyjęciem. Mogę jeszcze zrozumieć, ze zrobił wrażenie w Stanach, bo poprzednie longplaye w ogóle nie były tam wydane (choć akurat tam nie spotkał się początkowo z tak wielkim zainteresowaniem). Ale w Europie, gdzie wcześniej ukazały się "Overkill" i "Bomber"? Skąd to 4. miejsce na UK Albums Chart? Dzisiejsza popularność to już natomiast efekt tamtego sukcesu, nostalgii fanów i ogrywania do znużenia tych kawałków na koncertach. Oczywiście, wciąż jest tu ta sama energia, jaką zespół prezentował na wcześniejszych wydawnictwach i ogólnie jest to jedna z lepszych pozycji w jego zbyt obszernej dyskografii (składającej się z wielu nadto podobnych do siebie wydawnictw), choć to wyłącznie zasługa paru hitów, sprytnie rozmieszczonych na początku, w środku i na końcu płyty, dzięki czemu te słabsze momenty są nieco mniej zauważalne. Ale nie zmienia to faktu, że są tu obecne i świadczą o lenistwie muzyków lub o pośpiechu, w jakim przygotowywali swój czwarty longplay.

Ocena: 6/10Motörhead - "Ace of Spades" (1980)

1. Ace of Spades; 2. Love Me Like a Reptile; 3. Shoot You in the Back; 4. Live to Win; 5. Fast and Loose; 6. (We Are) the Road Crew; 7. Fire, Fire; 8. Jailbait; 9. Dance; 10. Bite the Bullet; 11. The Chase Is Better Than the Catch; 12. The Hammer

Skład: Ian "Lemmy" Kilmister - wokal i bass; "Fast" Eddie Clarke - gitara; Phil Taylor - perkusja
Producent: Vic Maile


5 komentarzy:

 1. "Love Me Like a Reptile" wypełniaczem? No chyba nie ;)

  "Ale w Europie, gdzie wcześniej ukazały się "Overkill" i "Bomber"? Skąd to 4. miejsce na UK Albums Chart?" - solidność nowego materiału (dodatkowo brzmi lepiej od poprzednich) + renoma jaką kapela zdobyła dzięki poprzednim krążkom i koncertowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Love Me Like a Reptile" wypełniaczem? No chyba nie ;) - jaką merytoryczną wartość ma takie stwierdzenie? Spróbuj udowodnić, że nie jest wypełniaczem ;)

   Renoma mogła się do tego przyczynić plus promocja tytułowym kawałkiem (to częsty przypadek w muzyce rockowej, że za najlepszy album wykonawcy powszechnie uznawany jest uznawany ten z jego największym przebojem, choćby miał w dyskografii równiejsze i bardziej oryginalne wydawnictwa).

   Usuń
  2. Według mnie nie odstaje od innych, a wręcz przeciwnie. Przebojowy w dobrym tego słowa znaczeniu (to jeden z dwóch utworów z "Ace of Spades", które najszybciej zapamiętałem)), do tego posiada zdecydowanie jeden z najlepszych riffów z tego zestawu, fajny refren i godne uwagi popisy Clarke'a. No i przede wszystkim jest wyrazisty - późniejsza część albumu bardziej mi się ze sobą zlewa (może oprócz "(We Are) the Road Crew"). I to nie dlatego, że kawałek ten następuje po tytułowym "Ace of Spades". Poproszę więcej takich "wypełniaczy" ;)

   Usuń
 2. Dziwi mnie trochę ta ocena. Biorąc pod uwagę kryteria oceny z poprzednich albumów, powinno być co najmniej 8/10 (to tylko moje zdanie). Tutaj każdy kawałek nadaje się na koncerty i do zabawy. Moim faworytem z tego albumu są "Ace of Spades", "Dance" i "We Are the Road Crew"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie konkretnie kryteria? Z recenzji jasno przecież wynikają podstawowe wady tego wydawnictwa:
   - jest wtórny wobec wcześniejszych albumów grupy, nie wnosi nic nowego do jej twórczości;
   - wyraźnie dzieli się na przeboje i wypełniacze, nie jest tak równy, jak poprzednie.

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.