28 czerwca 2013

[Recenzja] Danzig - "Thrall / Demonsweatlive" EP (1993)Album "Danzig III: How the Gods Kill" okazał się sporym sukcesem komercyjnym, więc postanowiono zdyskontować jego sukces, wydając EPkę. Podobnie, jak poprzednie wydawnictwo, "Thrall: Demonsweatlive" zwraca uwagę okładką - bardzo komiksową, kojarzącą się z twórczością Franka Frazzety (jej autorem jest jednak Simon Bisley). Zawartość muzyczna jest natomiast podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, "Thrall", to trzy premierowe nagrania studyjne. Zarejestrowane w ciągu jednego dnia, na żywo, w jednym podejściu. Ciężki, utrzymany w dość szybkim tempie "It's Coming Down" powinien zadowolić wielbicieli bardziej metalowego oblicza Danzig. Z kolei "The Violet Fire" pokazuje bardziej przebojowe, odrobinę lżejsze brzmieniowo oblicze grupy i również wypada przyzwoicie. Bardzo fajnym dodatkiem jest przeróbka przeboju Elvisa Presleya, "Trouble" - zagrana mocniej od pierwowzoru, ale z obecnym we wczesnych dokonaniach grupy pierwiastkiem bluesowym. Druga część EPki, czyli "Demonsweatlive" to już cztery nagrania koncertowe, zarejestrowane w Halloween 1992 roku w kalifornijskim Irvine Meadows Amphitheatre. Niestety, jakość brzmienia jest przeciętna, a wykonania nie odbiegają od studyjnych pierwowzorów, z wyjątkiem partii wokalnych - wysilonych, pełnych fałszów. Broni się jedynie ballada "Sistinas", która w tej wersji brzmi mniej cukierkowato. Pozostałe koncertowe nagrania można było pominąć i całość tylko by na tym zyskała. Jednak i tak, ze względu na samą część studyjną, jest to wydawnictwo, którego nie może zignorować żaden wielbiciel Danzig.

Ocena: 6/10Danzig - "Thrall / Demonsweatlive" (1993)

1. It's Coming Down; 2. The Violet Fire; 3. Trouble; 4. Snakes of Christ (live); 5. Am I Demon (live); 6. Sistinas (live); 7. Mother (live)

Skład: Glenn Danzig - wokal, gitara, instr. klawiszowe; John Christ - gitara; Eerie Von - bass; Chuck Biscuits - perkusja
Producent: Glenn Danzig i Rick Rubin


1 komentarz:

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".