6 listopada 2012

[Recenzja] Metallica - "Beyond Magnetic" EP (2011)Trzy lata po premierze "Death Magnetic" ukazał się suplement do tego albumu. EPka "Beyond Magnetic" to zbiór wcześniej niepublikowanych nagrań, które powstały podczas sesji wspomnianego longplaya. Premiera wydawnictwa nie przypadkiem zbiegła się w czasie z obchodami 30-lecia istnienia Metalliki. Zespół z tej okazji zagrał cztery specjalne koncerty w Fillmore Theatre w San Francisco - odbyły się w dniach 5, 7, 9 i 10 grudnia 2011 roku. Podczas każdego z nich został zagrany premierowo jeden nowy utwór. Następnie jego wersja studyjna była udostępniania do darmowego ściągnięcia. 13 grudnia zupełnie niepodziewanie wszystkie cztery zostały wydane na fizycznym nośniku.

Utwory pod względem stylistycznym nawiązują do dokonań zespołu z lat 1984-91. Spokojnie mogłoby zatem znaleźć się na "Death Magnetic". Każdy z nich pasowałby tam bardziej, niż "The Unforgiven III". Rozpoczynający EPkę "Hate Train", zbudowany na świetnym riffie, jest zresztą znacznie bardziej udany, niż zdecydowana większość kawałków z tamtego longplaya. Nieco słabiej, bardziej topornie, ale w sumie przyzwoicie wypadają także "Just a Bullet Away" (który pod tytułem "Shine" miał zostać wydany na singlu "The Day That Never Comes", z czego w ostatniej chwili zrezygnowano) i "Hell and Back". Może nieco mniej na album pasowałby "Rebel of Babylon", momentami bliższy stylistyki "Load", ale to także nie najgorszy kawałek. Warto zwrócić uwagę na brzmienie całości, które jest nieporównywalnie lepsze, niż na "Death Magnetic" - bardziej dynamiczne, bez zniekształceń. Przyczepić można się natomiast do długości poszczególnych kawałków - EPka trwa niemal równe pół godziny, co daje średnio siedem i pół minuty na utwór. Przy tego typu muzyce jest to zdecydowanie za długo.

"Beyond Magnetic" to w sumie całkiem udane wypełnienie czasu pomiędzy regularnymi albumami. Bardziej udane od albumu, na którym zawarte tu utwory się nie znalazły, bo zespół wolał umieścić na nim słabe kopie swoich starszych nagrań.

Ocena: 6/10Metallica - "Beyond Magnetic" EP (2011)

1. Hate Train; 2. Just a Bullet Away; 3. Hell and Back; 4. Rebel of Babylon

Skład: James Hetfield - wokal i gitara; Kirk Hammet - gitara; Robert Trujillo - bass; Lars Ulrich - perkusja
Producent: Rick Rubin


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".