2 października 2012

[Recenzja] Soundgarden - "Down on the Upside" (1996)"Down on the Upside" jest albumem nieco krótszym od poprzedniego, ale wciąż zbyt długim. Przy szesnastu kawałkach, o łącznym czasie przekraczającym godzinę, trudno utrzymać wysoki poziom. Jest tutaj parę naprawdę dobrych momentów, ale i kilka, których brak nie byłby żadną stratą. Głównym problemem tego wydawnictwa jest jednak brak spójności. Z jednej strony dużo tutaj wściekłych, punkowych kawałków (np. "No Attention", "Never Named", "An Unkind"), a z drugiej - ładnych, klimatycznych ballad (np. "Zero Chance", "Blow Up the Outside World", "Overfloater", "Boot Camp"). Te pierwsze brzmią strasznie szczeniacko, a drugie - naprawdę dojrzale. Podobny kontrast tworzą utwory o bardziej mainstreamowym charakterze (np. "Pretty Noose", "Rhinosaur", "Burden In My Hand", "Tighter & Tighter") zestawione z eksperymentami (psychodeliczny "Applebite" i ciekawie łączący brzmienie mandoliny z punkową agresją "Ty Cobb").

Utwory zawarte na "Down on the Upside" nie kleją się w spójną całość, a z poziomem poszczególnych utworów też bywa różnie. Nie brakuje tu naprawdę świetnych momentów (z "Blow Up the Outside World", "Applebite", "Tighter & Tighter" i "Overfloater" na czele), ale sąsiadują one ze znacznie słabszymi (jak dość banale "Switch Opens" i "Dusty", czy większość punkowych kawałków). Gdyby skrócić ten materiał do góra dziesięciu utworów, odbiór albumu byłby nieporównywalnie lepszy.

Ocena: 6/10Soundgarden - "Down on the Upside" (1996)

1. Pretty Noose; 2. Rhinosaur; 3. Zero Chance; 4. Dusty; 5. Ty Cobb; 6. Blow Up the Outside World; 7. Burden In My Hand; 8. Never Named; 9. Applebite; 10. Never the Machine Forever; 11. Tighter & Tighter; 12. No Attention; 13. Switch Opens; 14. Overfloater; 15. An Unkind; 16. Boot Camp

Skład: Chris Cornell - wokal i gitara, mandolina (5), instr. klawiszowe (14); Kim Thayil - gitara; Ben Shepherd - bass, mandola (5), gitara (15), dodatkowy wokal; Matt Cameron - perkusja, syntezator (9), dodatkowy wokal
Gościnnie: Adam Kasper - pianino (9)
Producent: Adam Kasper i Soundgarden


7 komentarzy:

 1. tutaj sie nie zgodze z tak niską oceną! Kawałki na płytce może dupy nie urywają ale jest dużo dobrych numerów... Preety Nose, Tighter & Tighter i No Attention to fantastyczne numery, Blow Up The Outside World, Rhinosaur, Zero Chance, Dusty i Boot Camp są fajne, jeszcze na plus ten zakręcony Applebite z muzyką Camerona :). Gdyby tylko te kawałki co wymieniłem zostawić to by była miazga ale i tak myśle że chociaż te 6/10 sie należy :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Najsłabszy album Soundgarden to Ultramega Ok. Down miejscami może nudzi, ale aż taki słaby wcale nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tutaj się z Tobą zgodzę... raczej. Nie wiem które kawałki byś stąd powywalał, ale jak ja patrzę co mi się nie podobało to na pewno była to jakaś część tych galopad (ale Ty Cobb uwielbiałem, a i teraz wzbudza we mnie tę 'złą energię' i chęć rozpierduchy) i momentami Rhinosaur (bo za podobny do Pretty Noose). Ja też w sumie bym zostawił 10-11.

  Blow Out The Outside World to nie jest Twoim zdaniem próba zrobienia kolejnego Black Hole Sun?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, już prędzej "Burden In My Hand". A wywaliłbym stąd kawałki o numerach 4, 8, 10, 12, 13 i 15, a może nawet 16, żeby nie było zbyt smętnie.

   Usuń
 4. Chyba się zgadzam, te wszystkie mutacje "Kickstand" (ale recenzją Superunknown to mnie autentycznie wkurzyłeś - jaki "punkowy bzdet"?) wywaliłbym do śmieci. 16 dobrze zamyka album, jak i może zwiastuje (tekst) koniec zespołu. Jak dla mnie to dobra koda. Co do reszty się zgadzam... Chociaż Unkind ma fajnie zawadiacki riff, trochę jakby nawiązujący do "Drawing Flies".

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy pojawią się recenzje dwóch pierwszych płyt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak, ale wtedy musiałbym znów przerabiać recenzję "Badmotorfinger", którego wstęp zostałby przeniesiony do recenzji "Ultramega Ok".

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.