17 października 2012

[Recenzja] Slayer - "Reign in Blood" (1986)W chwili wydania był to najbardziej brutalny, najbardziej ekstremalny album w historii muzyki. Na "Reign in Blood" - trzecim studyjnym albumie Slayer - metalowy ciężar spotkał się z hardcore'ową prędkością i bezkompromisowością. Na album trafiło dziesięć utworów o łącznym czasie poniżej pół godziny - tak intensywnej i brutalnej muzyki w większej dawce byłoby trudno wysłuchać. Tym bardziej, ze jedynym urozmaiceniem i uspokojeniem są efekty dźwiękowe (odgłosy deszczu i burzy) poprzedzające i kończące "Raining Blood". Jednak na tle dzisiejszego ekstremalnego metalu "Reign in Blood" zachwyca... melodyjnością. Kompozycje są przemyślane, a chociaż Tom Araya wykrzykuje teksty z prędkością CKMu, to nie ma problemu ze zrozumieniem go - w przeciwieństwie do współczesnych przedstawicieli najcięższych odmian metalu, preferujących growl lub inny niezrozumiały bulgot. Na "Reign in Blood" wyróżniają się zwłaszcza dwa, prawie dwukrotnie dłuższe od pozostałych, utwory. Są to otwierający album "Angel of Death" oraz zamykający go "Raining Blood", które są najlepszym przykładem jak powinno grać się agresywny metal, żeby nadawał się on do słuchania. W obu zwracają uwagę genialne riffy, nierzadko określane najlepszymi w thrash metalu. Do klasyki gatunku należy także "Postmortem" - odrobinę wolniejszy w pierwszej połowie, a dopiero w drugiej obłąkańczo rozpędzony. Z pozostałymi utworami jest niestety pewien problem - są do siebie bardzo podobne, trudno rozróżnić kiedy jeden się kończy, a następny zaczyna. Razem jednak bez wątpienia tworzą jeden z najbardziej powalających albumów w historii metalu.

Ocena: 8/10Slayer - "Reign in Blood" (1986)

1. Angel of Death; 2. Piece by Piece; 3. Necrophobic; 4. Altar of Sacrifice; 5. Jesus Saves; 6. Criminally Insane; 7. Reborn; 8. Epidemic; 9. Postmortem; 10. Raining Blood

Skład: Tom Araya - wokal i bass; Jeff Hanneman - gitara; Kerry King - gitara; Dave Lombardo - perkusja
Producent: Rick Rubin i Slayer


5 komentarzy:

 1. Zgadzam się album to klasyk, kawałek historii, wiele kapel uczyło się na nim muzyki :) Dla mnie najlepszy album Slayera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie zgadzasz się z tą oceną obecnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z nią. Choć albumu nie słyszałem od lat i możliwe, że gdybym go teraz posłuchał, to ocena byłaby jednak niższa.

   Usuń
 3. Czy reszta recenzji Slayera powróci? Czy może pamięć mnie myli i nigdy ich nie było...

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".