5 października 2012

[Recenzja] Pearl Jam - "Vs." (1993)"Vs." nie przyniósł zespołowi kolejnych hitów na miarę "Alive" i "Jeremy". Pod każdym innym względem jest jednak znacznie bardziej udanym albumem od debiutanckiego "Ten". Nieporównywalnie lepsze jest brzmienie. Tym razem rolę producenta powierzono prawdziwemu fachowcowi, Brendanowi O'Brienowi, który zadbał o odpowiednią dynamikę i klarowność. Lepsze są też same kompozycje. Energii i chwytliwych melodii z pewnością tu nie brakuje, co potwierdzają takie nagrania, jak "Go", "Dissident", "Rats", a zwłaszcza doskonały "Rearviewmirror". Więcej dzieje się w warstwie rytmicznej, czego dowodem nieco funkowe "Animal", "Blood" i przede wszystkim "W.M.A.". Bardzo przyjemne są wzbogacone akustycznymi brzmieniami "Daughter" i "Eldery Woman Behind the Counter in a Small Town". Najpiękniejszym momentem jest jednak klimatyczny "Indifference", wzbogacony brzmieniem elektrycznych organów. Zupełnie nie przekonuje mnie natomiast banalny "Glorified G".

"Vs." pokazuje rozwój zespołu, który nauczył się tworzyć ciekawsze i bardziej różnorodne kompozycje. Dzięki porządnemu brzmieniu można je jeszcze bardziej docenić.

Ocena: 8/10Pearl Jam - "Vs." (1993)

1. Go; 2. Animal; 3. Daughter; 4. Glorified G; 5. Dissident; 6. W.M.A.; 7. Blood; 8. Rearviewmirror; 9. Rats; 10. Eldery Woman Behind the Counter in a Small Town; 11. Leash; 12. Indifference

Skład: Eddie Vedder - wokal, gitara (8,10); Mike McCready - gitara; Stone Gossard - gitara; Jeff Ament - bass; Dave Abbruzzese - perkusja
Producent: Brendan O'Brien i Pearl Jam


2 komentarze:

 1. To jedyny album PeJotu który swojego czasu autentycznie lubiłem - i to na tyle, że sprawiłem go sobie w oryginale.

  Nie popada w tani sentymentalizm z Ten a zarazem nie ma aż tylu nijakich kompozycji co na kolejnych albumach. Kiedyś dałem mu 8+/10.

  Jak dla mnie najgorszy jest tutaj początek (1,2), a potem, masz rację, Glorified G. Więcej numerów do autentycznej kasacji (wówczas) nie typowałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a dla mnie "Go" i "Animal" to akurat dwie ulubione piosenki tutaj. :)

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".