28 września 2012

[Recenzja] Led Zeppelin - "The Song Remains the Same" (1976)"The Song Remains the Same" to pierwsza koncertówka w dyskografii Led Zeppelin. Zawiera materiał zarejestrowany trzy lata wcześniej, podczas serii koncertów w nowojorskim Madison Square Garden (w dniach 27-29 lipca 1973 roku). Niestety, repertuar pozostawia nieco do życzenia. Utwory w rodzaju "Celebration Day", "The Song Remains the Same" i "The Rain Song" nie należą przecież do najlepszych w dorobku grupy. Zdecydowanie przydługie solo perkusyjne w "Moby Dick" też nie wpływa korzystnie na odbiór całości. A przecież zespół podczas wspomnianych koncertów wykonywał także takie klasyczne kompozycje, jak "Black Dog", "Heartbreaker" czy "Since I've Been Loving You", które dołączono dopiero na kompaktowej reedycji z 2007 roku.

Jednak oryginalne winylowe wydanie także ma sporo do zaoferowania. Energetyczny "Rock and Roll" świetnie sprawdza się w roli otwieracza. Wspomniany "The Song Remains the Same" wypada tu lepiej niż w wersji studyjnej, za sprawą cięższego brzmienia. Pełne luzu wykonanie "Stairway to Heaven" i rozbudowany "Whole Lotta Love" (wzbogacony cytatami z bluesowych i rhythm'n'bluesowych standardów) świetnie oddają klimat koncertów z tamtych lat, gdy studyjne wersje utworów były tylko punktem wyjścia do porywających improwizacji. Najbardziej rozimprowizowane jest jednak wykonanie "Dazed and Confused" - blisko dwadzieścia minut dłuższe od wersji albumowej. Utwór został wzbogacony m.in. ciekawym balladowym fragmentem, a także dłuższymi popisami Jimmy'ego Page'a, grającego na gitarze smyczkiem. Ale utworem, który najwięcej zyskał na żywo, jest zdecydowanie "No Quarter". Tutejsze wykonanie jest naprawdę niezwykłe. Zespołowi udało się wykreować tutaj niesamowity klimat, w czym zasługa głównie Johna Paula Jonesa, grającego na pianinie elektrycznym, choć gra pozostałych muzyków również zachwyca. Zastanawiam się nawet, czy to nie najwspanialsze dwanaście i pół minuty w całej dyskografii Led Zeppelin.

Choć "The Song Remains the Same" nie jest pozbawiony wad, zdecydowanie warto zapoznać się z tym wydawnictwem. 

Ocena: 8/10Led Zeppelin - "The Song Remains the Same" (1976)

LP1: 1. Rock and Roll; 2. Celebration Day; 3. The Song Remains the Same; 4. The Rain Song; 5. Dazed and Confused
LP2: 1. No Quarter; 2. Stairway to Heaven; 3. Moby Dick; 4. Whole Lotta Love

Skład: Robert Plant - wokal; Jimmy Page - gitara, theremin; John Paul Jones - bass, instr. klawiszowe; John Bonham - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Jimmy Page


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.