[Recenzja] Matching Mole - "Matching Mole" (1972)



Niezadowolony z kierunku, w jakim zmierzał Soft Machine, Robert Wyatt zdecydował się opuścić zespół. Wkrótce potem zaczął kompletowanie nowego składu, w którym znaleźli się: klawiszowiec David Sinclair z Caravan, gitarzysta Phil Miller z Delivery (a później członek Hatfield and the North i National Health), a także basista Bill MacCormick z Quiet Sun. Wyatt planował nagranie albumu solowego, jednak wytwórnia nalegała na to, by jego projekt był regularnym zespołem. Wybrano nazwę Matching Mole, będącą grą słów - jej wymowa jest podobna do machine molle, co po francusku znaczy dokładnie to samo, co Soft Machine. Pomiędzy grudniem 1971, a lutym 1972 roku zespół, wsparty przez dodatkowego klawiszowca, Davida MacRae, zarejestrował materiał na swój debiutancki album.

Jednym z powodów odejścia Wyatta z Soft Machine, było odejście od grania utworów z partiami wokalnymi. W tym kontekście eponimiczny album Matching Mole zaskakuje, bo wyraźnie dominuje tu granie instrumentalne. Śpiew pojawia się w dwóch uroczych quasi-piosenkach: "O Caroline" z melotronowo-organowym tłem oraz bardziej ascetycznej, opartej wyłącznie na akompaniamencie pianina "Signed Curtain". Ponadto, w psychodelicznym "Instant Pussy" i na początku "Instant Kitten" są charakterystyczne dla Wyatta wokalizy. Dziewięciominutowy "Part of a Dance" (jedyny tutaj utwór napisany nie przez lidera, a Millera) i prawie cała druga strona winylowego wydania (od drugiej minuty "Instant Kitten" do samego końca) to już wspomniane granie instrumentalne, na pograniczu kanterberyjskiego proga i jazz rocka, czasem kojarzące się z davisowskim fusion lub poprzednią grupą Wyatta. To ostatnie chociażby za sprawą partii klawiszy w "Instant Kitten" i basu w "Beer as in Braindeer", które przynajmniej brzmieniowo kojarzą się z tym, co w Soft Machine robili Mike Ratledge i Hugh Hopper. Ten ostatni dostał zresztą zaproszenie do nowej grupy, ale nie skorzystał. Właśnie dlatego jeden z utworów został zatytułowany "Dedicated to Hugh, but You Weren't Listening" (w nawiązaniu do "Dedicated to You, but You Weren't Listening" - kompozycji basisty z "Volume Two"). Nieco odmienny charakter ma finałowy "Immediate Curtain", w całości oparty na brzmieniu melotronu - ciekawy, klimatyczny finał.

Matching Mole pozostaje nieco w cieniu innych kanterberyjskich grup, jak Soft Machine, Caravan, Gong czy nawet późniejszego Hatfield and the North. Jednak debiutancki album zespołu należy do najwspanialszych osiągnięć tej sceny.

Ocena: 9/10



Matching Mole - "Matching Mole" (1972)

1. O Caroline; 2. Instant Pussy; 3. Signed Curtain; 4. Part of the Dance; 5. Instant Kitten; 6. Dedicated to Hugh, but You Weren't Listening; 7. Beer as in Braindeer; 8. Immediate Curtain

Skład: Robert Wyatt - perkusja (1,2,4-7), melotron (1,5,8), pianino (3), wokal (1-3,5); David Sinclair - organy (1,2,4-7), pianino (1); Phil Miller - gitara (2,4-7); Bill MacCormick - gitara basowa (2,4-7)
Gościnnie: Dave MacRae - elektryczne pianino (2,4,6,7)
Producent: Matching Mole


Komentarze

  1. jak dla mnie czołówka canterbury i tyle, wraz z Third Soft Machine i debiutem Hatfield And The North :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój Boże: co ja się tej płyty naszukałem..! Jej okładka prześladowała mnie przez całe dziesięciolecia, widywałem ją przeróżnych rankingach płytowych, a muzyki nie było gdzie posłuchać (mówię tu o czasach, jak Internet u nas raczkował, a o YouTube nikt jeszcze nawet nie marzył).

    A poza tym płyta ta miała niejako pecha: przez długi czas nie była wznawiana - ot, taki biały kruk.

    Pierwszy raz zdobyłem ją w jakiejś podłej jakości, jako pliki mp3 128 kbps, bez okładki - pamiętam, że początek płyty mnie zauroczył, ale potem mina mi zrzedła, bo muzyka była (wówczas) zbyt trudna do ogarnięcia i lekko się rozczarowałem.

    Dziś mogę jedynie napisać: wstyd nie znać. :) A okładka wciąż cieszy oko - uwielbiam ją.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze niezwiązane z tematem posta nie będą publikowane. Jeśli jesteś tu nowy, przed zostawieniem komentarza najlepiej zapoznaj się ze stroną FAQ oraz skalą ocen.

Popularne w ostatnim tygodniu:

[Recenzja] Pearl Jam - "Dark Matter" (2024)

[Recenzja] ||ALA|MEDA|| - "Spectra Vol. 2" (2024)

[Recenzja] Santana - "Welcome" (1973)

[Recenzja] Van der Graaf Generator - "The Least We Can Do Is Wave to Each Other" (1970)

[Recenzja] Death - "Human" (1991)