23 grudnia 2018

[Recenzja] Popol Vuh - "Brüder des Schattens - Söhne des Lichts" aka "Nosferatu" (1978)W 1978 roku Popol Vuh miał po raz kolejny okazję współpracować z Wernerem Herzogiem. Tym razem tworząc muzykę do horroru "Nosferatu wampir" (org. "Nosferatu: Phantom der Nacht"). Fragmenty tej ścieżki dźwiękowej znalazły się na dwóch różnych wydawnictwach zespołu z tego roku. Jako pierwszy ukazał się "Nosferatu (On the Way to a Little Way)". Wbrew tytułowi, jest to dość dziwny zbiór utworów zarejestrowanych na przestrzeni kilku lat, z których tylko niewielki procent można usłyszeć w filmie. Obok premierowej muzyki, znalazły się tam także alternatywne, inaczej zatytułowane wersje już znanych kompozycji, czasem sięgające aż czasów "In den Gärten Pharaos". Z efektu niezadowolony był Florian Fricke, który podjął decyzję o nagraniu niektórych fragmentów na nowo i uzupełnienie nowym materiałem.

Tak powstał album "Brüder des Schattens - Söhne des Lichts", wydany w dwóch wersjach, z tym samym numerem katalogowym, ale z zupełnie innymi okładkami. Jedna z nich (patrz wyżej) nie zawiera żadnych odniesień do filmu Herzoga, natomiast druga (patrz niżej) powstała w oparciu o oryginalny plakat filmu. Jeszcze więcej zamętu wprowadziło wydanie w 2004 roku kompilacji "Nosferatu: The Vampyre (Original Soundtrack)" z bardzo podobną, filmową okładką, ale zawierającą tylko część repertuaru "Brüder des Schattens - Söhne des Lichts" (utwór tytułowy skrócono o część "Söhne des Lichts", choć odgrywa ona istotną rolę w ścieżce dźwiękowej filmu), dodano natomiast cały repertuar "Nosferatu (On the Way to a Little Way)". Zdecydowanie najlepiej z tych wydawnictw prezentuje się oryginalna wersja "Brüder des Schattens..." i właśnie ją najlepiej zakupić - choć ani oryginalne wydanie winylowe, ani współczesne reedycje winylowe i kompaktowe, nie należą do łatwo dostępnych.

Popol Vuh w tamtym okresie był duetem, tworzonym przez pianistę Floriana Fricke'a i gitarzystę Daniela Fichelschera, ale w nagraniach wspomogło ich kilku gości: oboista Robert Eliscu (znany już z albumu "Hosianna Mantra"), muzycy grający na indyjskich instrumentach, a także kościelny chór z Monachium. Znalazły się tutaj cztery, a właściwie pięć utworów, skomponowanych samodzielnie przez Fricka'a, lub z udziałem Fichelschera ("Das Schloß des Irrtums", "Die Umkehr").

Dziewiętnastominutowa kompozycja tytułowa, wypełniająca pierwszą stronę winylowego wydania, to w rzeczywistości dwa utwory o skrajnie odmiennym nastroju. Fragmenty obu można usłyszeć na początku filmu. Mroczniejszym scenom towarzyszy "Brüder des Schattens", z rzeczywiście budzącymi niepokój partiami męskiego chóru, syntezatora i oboju. "Söhne des Lichts" ma dla odmiany bardzo pogodny charakter, dlatego pojawia się w sielankowych scenach. Utwór składa się z przeplatających się partii akustycznej gitary i pianina, wspartych w tle sitarem i tamburą. Przepiękna, pozornie monotonna melodia (ulegająca jednak stopniowo pewnym przetworzeniom) intryguje i hipnotyzuje. Podobny charakter mają trzy krótsze utwory ze strony B, niewykorzystane w filmie, choć by pasowały: zdominowany przez pianino "Höre, der du wagst" oraz przede wszystkim gitarowe "Das Schloß des Irrtums" i "Die Umkehr". Wszystkie trzy tak samo piękne i wciągające, mimo iż niewiele się w nich dzieje.

Dość problematyczne jest zakwalifikowanie tego albumu do konkretnego stylu. Na pewno nie jest to już krautrock, a wbrew temu, co sugeruje np. Wikipedia, nie jest to też żaden new age. Budowa poszczególnych kompozycji sugerowałaby muzykę elektroniczną, ale zagrane zostały przecież na tradycyjnych instrumentach, głównie pianinie i gitarze akustycznej. Dobrym określeniem wydaje się akustyczny ambient, choć z drugiej strony nie jest to muzyka tła - pomimo swojej jednostajności przyciąga uwagę, zachwyca nastrojem, pięknymi melodiami i wyrafinowaną grą muzyków. 

Ocena: 10/10Alternatywna wersja okładki.
Popol Vuh - "Brüder des Schattens - Söhne des Lichts" (1978)

1. Brüder des Schattens - Söhne des Lichts; 2. Höre, der du wagst; 3. Das Schloß des Irrtums; 4. Die Umkehr

Popol Vuh - "Nosferatu: The Vampyre (Original Soundtrack)" (2004)

1. Brüder des Schattens; 2. Höre, der du wagst; 3. Das Schloss des Irrtums; 4. Die Umkehr; 5. Mantra 1; 6. Morning Sun; 7. Venus Principle; 8. Mantra 2; 9. Die Nacht der Himmel; 10. Der Ruf der Rohrflöte; 11. To a Little Way; 12. Through Pain to Heaven; 13. On the Way; 14. Zwiesprache der Rohrflöte

Skład: Florian Fricke - pianino, syntezator; Daniel Fichelscher - gitara, instr. perkusyjne
Gościnnie: Robert Eliscu - obój; Alois Gromer - sitar; Ted de Jong - tambura; Münchner Kirchenchor - chór
Producent: Gerhard Augustin


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.