28 listopada 2018

[Recenzja] Mythic Sunship - "Another Shape of Psychedelic Music" (2018)Mythic Sunship to duński zespół, założony w 2009 roku. Od samego początku w jego składzie znajdują się gitarzyści Emil Thorenfeldt i Kasper Stougaard Andersen, basista Rasmus Cleve Christensen oraz perkusista Frederik Denning. Do tej pory muzycy wydali siedem długogrających albumów, z czego dwa najnowsze, "Upheaval" i "Another Shape of Psychedelic Music", ukazały się w tym roku (odpowiednio w styczniu i październiku). Zespół obraca się w podobnych klimatach, co nagrywający dla tej samej wytwórni Monarch (którego jedyny jak dotąd album, "Two Isles", ukazał się dwa lata temu), grając długie, instrumentalne jamy, pozbawione wyraźnych struktur, stylistycznie mieszczące się gdzieś pomiędzy rockiem psychodelicznym, a stonerem.

Tak przynajmniej było do czasu wydania "Another Shape of Psychedelic Music". Skład poszerzył się tu bowiem o saksofonistę Sørena Skova, co skierowało muzykę zespołu na bardziej jazzowe tory. W przeciwieństwie do wielu saksofonistów występujących na rockowych albumach, Skov gra w prawdziwie jazzowy sposób, agresywnie, zbliżając się do freejazzowej ekspresji. Jego partie doskonale uzupełniają się ze swobodną, psychodeliczno-stonerowo (z naciskiem na pierwszy człon) grą pozostałych instrumentalistów. Na albumie znalazło się sześć utworów, z czego większość trwa po kilkanaście minut (najdłuższy "Backyard Ritual" zbliża się do osiemnastu), a dwóch krótszych też nie sposób nazwać miniaturami ("Last Exit" i "Way Ahead" trwają odpowiednio dziewięć i siedem minut). Nie ma sensu opisywać poszczególnych utworów, bo składają się praktycznie z tych samych elementów, czyli długich, przeplatających się solówek saksofonu i gitar (czasem aż trzech, bo w "Backyard Ritual" i "Out There" gościnnie wystąpił Jonas Munk), dopełnianych mocną grą sekcji rytmicznej. Ale choć razem trwają dobrze ponad siedemdziesiąt minut, całości słuchałem z prawdziwym zainteresowaniem, czego nie mogą powiedzieć o wcześniejszych, dużo krótszych albumach zespołu. Może nie ma tutaj jakiś wybitnych momentów (choć ekspresyjne zakończenie "Elevation" jest naprawdę porywające - szkoda, że akurat ten utwór drastycznie skrócono w wersji winylowej albumu), ale też muzycy ani na chwilę nie schodzą poniżej naprawdę wysokiego poziomu wykonawczego.

"Another Shape of Psychedelic Music" to obok najnowszego longplaya Fire!, "The Hands", najlepszy nowy album, jaki w tym roku słyszałem. Oba wydawnictwa pokazują, że w takim swobodnym graniu na pograniczu jazzu i rocka wciąż można zaproponować coś ekscytującego i dość świeżego, nie kopiującego rozwiązań sprzed kilkudziesięciu lat.

Ocena: 8/10Mythic Sunship - "Another Shape of Psychedelic Music" (2018)

1. Resolution; 2. Backyard Ritual; 3. Last Exit; 4. Way Ahead; 5. Out There; 6. Elevation

Skład: Søren Skov - saksofon; Emil Thorenfeldt - gitara; Kasper Stougaard Andersen - gitara; Rasmus Cleve Christensen - bass; Frederik Denning - perkusja
Gościnnie: Jonas Munk - gitara (2,5)
Producent: Mythic Sunship


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.