13 czerwca 2018

[Recenzja] Lonker See - "One Eye Sees Red" (2018)Obecny rok przyniósł już wiele interesujących wydawnictw. Oczywiście, trzeba ich szukać poza mainstreamem. W Polsce w wydawaniu ambitnej, niszowej muzyki specjalizuje się przede wszystkim wytwórnia Instant Classic (mająca w swoim katalogu takich wykonawców, jak Saagara, Lotto, czy Alameda). Parę miesięcy temu jej nakładem ukazał się drugi pełnoprawny album gdyńskiego Lonker See, zatytułowany "One Eye Sees Red". To bez wątpienia jeden z ciekawszych rodzimych zespołów. Jego inspiracje sięgają od space rocka, przez klasyczny rock progresywny, aż po jazz rock, a momentami nawet fusion czy free jazz. Mimo tak wiekowych wpływów, twórczość Lonker See brzmi bardzo świeżo i nowocześnie.

Na album składają się tylko trzy utwory: dwa osiągające długość niemal dwudziestu minut i jeden zdecydowanie krótszy. Razem czterdzieści minut muzyki - bardzo klasycznie, jak przed kompaktową rewolucją (niestety, "One Eye Sees Red" w przeciwieństwie do wielu innych wydawnictw Instant Classic, nie został wydany w wersji winylowej). Album rozpoczyna się bardzo nastrojowo - partiami fletu, perkusjonaliów i ambientowej elektroniki, przywołującymi klimat dalekiego wschodu. Utwór "Lillian Gish" stopniowo się rozwija, dochodzą chwytliwe partie basu i saksofonu, a w końcu dodającej prawie metalowego ciężaru gitary. Momentami pobrzmiewa tu nawet trochę King Crimson. "Solaris Pt. 3 & 4" to kolejny długi utwór (a zarazem kontynuacja "Solaris Pt. 1 & 2" z debiutanckiego "Split Image" sprzed dwóch lat). Pierwsza połowa ma znów nastrojowy charakter, który tworzą nieco drone'owe partie gitary i eteryczny śpiew Joanny Kucharskiej; druga połowa jest nieco bardziej dynamiczna - dominują świetne partie saksofonu, z początku klimatyczne, później nabierające ostrości i uzupełniane równie ostrą gitarą. Tytułowy, zaledwie pięciominutowy "One Eye Sees Red" to, na standardy tego albumu, utwór niemalże piosenkowy. Jednak pomijając melodyjny wstęp z śpiewem a cappella, zdecydowanie nie jest to radiowy kawałek - dalsza część utworu to bardzo intensywne granie, z charczącymi dźwiękami saksofonu i gitary, wspartymi przetaczającym się basem i ciężką perkusją.

Bardzo się cieszę, że powstają takie albumy jak ten. Przywracające wiarę nie tylko w muzykę rockową (choć nie jest to stricte-rockowe wydawnictwo), ale przede wszystkim w kondycję rodzimej sceny, która od kilku lat jest mocna, jak nigdy wcześniej. Choć wciąż jest to, niestety, tylko scena podziemna.

Ocena: 7/10Lonker See - "One Eye Sees Red" (2018)

1. Lillian Gish; 2. Solaris Pt. 3 & 4; 3. One Eye Sees Red

Skład: Bartosz Borowski - gitara; Joanna Kucharska - gitara basowa, wokal; Tomasz Gadecki - saksofon, flet, instr. klawiszowe; Michał Gos - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Haldor Grunberg, Ignacy Gruszecki


6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Drony masz np. w tradycyjnej muzyce hindustańskiej, gdzie jeden muzyk gra melodię (na sitarze), a drugi jednostajny podkład (na tamburze) i to właśnie o taki akompaniament chodzi.

   Sprawdzasz mnie?

   Usuń
  2. Kurde, dopiero teraz zauważyłem to "sprawdzasz mnie".

   Nie, po prostu ostatnio jest to dość modne okreslenie w muzyce (tj dużo osób chce tak zanudzać), a z drugiej strony różne Kawy i Rumuny jarają się muzyką którą tak się metkuje, więc postanowiłem spytać kogoś kto używa takiego określenia.

   Usuń
  3. Rzeczywiście określenie to jest ostatnio modne, ale nie jest to żadna nowość w muzyce. W jazzie i rocku drony są obecne od lat 60.

   Ogólnie nie lubię używać takich słów, niemających nawet polskich odpowiedników (inny przykład to "groove"), bo mogą zostać niezrozumiane.

   Usuń
  4. O ile wyjaśnienie nie jest zbyt długie zawsze można je napisać w nawiasie lub po myślniku ;) Źle to nie wygląda, a czasem nie sposób opisać jakąś część albumu, nie używając takich kłopotliwych słów. Podejrzewa, że tak było i w tym przypadku

   Usuń
 2. po kilku przesłuchaniach, w mojej osobistej ocenie to mocny kandydat na album roku. Podejrzewam, że bez tej recenzji nie trafiłbym na ten smaczny kawał muzyki.

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".