24 maja 2018

[Recenzja] John Coltrane - "Stellar Regions" (1994)Po premierze "Interstellar Space" nastąpiła długa przerwa w wydawaniu pośmiertnych płyt Johna Coltrane'a z premierowym materiałem studyjnym. Dopiero dwadzieścia lat później okazało się, że jego archiwa przez cały ten czas wciąż skrywały niepublikowane nagrania. Odnaleziono wówczas taśmę z zapisem sesji z 15 lutego 1967 roku, podczas której saksofoniście towarzyszyli Alice Coltrane, Jimmy Garrison i Rashied Ali. Była to jedna z dwóch sesji, których efekty złożyły się na album "Expression" (druga odbyła się 7 marca). Materiał postanowiono wydać pod tytułem "Stellar Regions", zarówno w wersji winylowej, jak i wzbogaconej o trzy alternatywne podejścia wersji kompaktowej.

Nie jest to całkiem premierowy materiał. Tutejsze wykonanie "Offering" to dokładnie to samo podejście, które trafiło na "Expression". Natomiast temat z "Stellar Regions" został ponownie wykorzystany w nagraniu "Venus", zarejestrowanym równo tydzień później przez duet Coltrane-Ali (nagrania z tej sesji wypełniły album "Interstellar Space"). "Stellar Regions" przynosi muzykę o zdecydowanie mniej radykalnym charakterze, niż większość późnych dzieł Trane'a - to bardziej nastrojowe granie, z pięknymi, melodyjnymi tematami i transcendentnym klimatem (np. "Serapic Light", utwór tytułowy). Choć nie brakuje w nich też bardziej zadziornych solówek saksofonisty, składających się z freejazzowych przedęć i dysonansów (szczególnie w "Offering", ale też np. "Sun Star"). Bardziej radykalny charakter w całości mają dwa nagrania: agresywny "Tranesonic" (ciekawską jest użycie w nim saksofonu altowego, który John porzucił w latach 40. na rzecz tenoru) i perkusyjno-saksofonowy duet zapowiadający "Interstellar Space" - "Configuration". Zupełnie odmienny charakter ma "Jimmy's Mode", z bardziej bopowym tematem, będącym punktem wyjścia dla długiego popisu solowego Garrisona.

"Stellar Regions" nie należy do tych albumów Johna Coltrane'a, które obowiązkowo trzeba poznać, ale z drugiej strony byłoby głupio nie posłuchać tak dobrego albumu.

Ocena: 8/10John Coltrane - "Stellar Regions" (1994)

1. Seraphic Light; 2. Sun Star; 3. Stellar Regions; 4. Iris; 5. Offering; 6. Configuration; 7. Jimmy's Mode; 8. Tranesonic

Skład: John Coltrane - saksofon; Alice Coltrane - pianino; Jimmy Garrison - kontrabas; Rashied Ali - perkusja
Producent: Bob Thiele


2 komentarze:

  1. Kiedy Ty tego wszystkiego słuchasz? Serio, bo póki co u mnie rośnie tylko stosik "do przesłuchania", i nie sądzę żeby zmniejszał się szybciej niż rośnie, bo po prostu nie potrafię słuchać ambitniejszej muzyki w trakcie codziennych czynności czy co gorsza przez słuchawki na ulicy/ucelni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdy tylko mam taką możliwość, staram się coś nowego poznać ;)

      Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".