2 kwietnia 2018

[Recenzja] The 13th Floor Elevators - "Easter Everywhere" (1967)Drugi album teksańskiej grupy The 13th Floor Elevators, "Easter Everywhere", nie jest tak ważnym i wpływowym dziełem, jak debiutancki "The Psychedelic Sounds of the 13th Floor Elevators". Nie ma też na nim tak zapamiętywalnych kompozycji, jak przebojowy "You're Gonna Miss Me" czy oniryczny "Kingdom of Heaven". Jest natomiast albumem bardziej dojrzałym, na którym muzycy w bardziej świadomy sposób eksperymentują z psychodelicznym klimatem. Odchodzą tutaj od surowego, garażowego brzmienia debiutu. Zamiast tego, utwory zanurzone są w gęstej, narkotycznej atmosferze, tworzonej za pomocą pogłosów, sfuzzowanych gitar i unikalnych dla tego zespołu dźwięków zelektryfikowanego dzbanka.

O większej dojrzałości kompozytorskiej świadczą takie utwory, jak rozbudowany do ośmiu minut i przez cały ten czas intrygujący "Slip Inside This House", czy bardzo zgrabny i melodyjny "Slide Machine". Warto też zwrócić uwagę na przeróbkę "It's All Over Now, Baby Blue" Boba Dylana, której zespół nadał własnego brzmienia. Za to autorski "I Had to Tell You" został zaaranżowany w stylu folkowych ballad Dylana, ciekawie urozmaicając album. Wpływy folkowe słychać także w "Dust", w którym jednak zostały zestawione z typowymi dla grupy elementami, co również daje ciekawy efekt. Na wyróżnienie zasługuje także nieco jamowy finał albumu, "Postures (Leave Your Body Behind)". Pozostałe nagrania wypadają jednak dość bezbarwnie.

Przyjemny album, ale niewiele ponadto. O ile debiutancki album zespołu odegrał istotną rolę w powstaniu rocka psychodelicznego, tak "Easter Everywhere" to już tylko jeden z wielu wydanych w 1967 roku albumów w tym stylu. Zdecydowanie nienależący do czołówki najlepszych, choć przecież całkiem udany.

Ocena: 7/10The 13th Floor Elevators - "Easter Everywhere" (1967)

1. Slip Inside This House; 2. Slide Machine; 3. She Lives (In a Time of Her Own); 4. Nobody to Love; 5. It's All Over Now, Baby Blue; 6. Earthquake; 7. Dust; 8. I've Got Levitation; 9. I Had to Tell You; 10. Postures (Leave Your Body Behind)

Skład: Roky Erickson - wokal, gitara, harmonijka; Tommy Hall - dzbanek; Stacy Sutherland - gitara; Dan Galindo - bass; Danny Thomas - perkusja
Gościnnie: Ronnie Leatherman - bass (3); John Ike Walton - perkusja (3); Clementine Hall - dodatkowy wokal (9)
Producent: Lelan Rogers


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.