20 stycznia 2017

[Recenzja] Gentle Giant - "In a Glass House" (1973)"Octopus" doprowadził styl Gentle Giant do perfekcji, ale niestety okazał się także końcem pewnego etapu. Z zespołu zdecydował się odejść Phil Shulman, mający dość tras koncertowych i narastających konfliktów między nim, a jego braćmi, Derekiem i Rayem. Muzycy nie zdecydowali się przyjąć nikogo na jego miejsce. Zwiększyła się natomiast rola Dereka, który wysunął się na pozycję głównego wokalisty (choć w studiu wciąż miał dzielić się partiami wokalnymi z Kerrym Minnearem) i został jedynym członkiem grupy umiejącym grać na saksofonie. Wraz z odejściem Phila, zmieniła się muzyka zespołu. Na "In a Glass House" wszystkie składowe elementy stylu Gentle Giant są obecne, ale doszła nowa inspiracja - amerykańskim jazz rockiem, co słychać przede wszystkim w brzmieniu albumu.

Na longplayu dominują wyjątkowo długie - jak na ten zespół - utwory. "The Runaway", "Experience" i tytułowy "In a Glass House" przekraczają siedem minut, a "Way of Life" - osiem (co czyni go drugim najdłuższym - po "Nothing at All" z debiutu - utworem w dyskografii grupy). "The Runaway", "Way of Lie" i "Experience" opierają się na wyrazistej grze sekcji rytmicznej - jak zwykle bardzo skomplikowanej, lecz tym razem funkowo roztańczonej. Stanowi ona akompaniament dla typowych dla grupy elementów: intrygujących partii wokalnych, rozbudowanych brzmień klawiszowych (często syntezatorowych) i zadziornej gitary. Tu i ówdzie pojawiają się stanowiące kontrapunkt fragmenty z łagodniejszymi motywami nawiązującymi do muzyki dawnej, także poprzez instrumentarium (flet, organy, smyczki). W podobny sposób - ale z bardziej rockową grą sekcji rytmicznej i wysuwającą się na pierwszy plan riffującą gitarą - zbudowany został doskonały utwór tytułowy, pełen interesujących kontrastów rytmicznych, melodyjnych i nastrojowych. To bez wątpienia kulminacyjny punkt albumu. Całości dopełniają dwa krótsze, spokojniejsze utwory, bliższe wcześniejszych dokonań grupy. "An Inmate's Lullaby" to bardzo awangardowa kompozycja, pozbawiona rytmu, niemelodyjna. Dla odmiany, "A Reunion" to bardzo melodyjny, prześliczny utwór, oparty głównie na akompaniamencie instrumentów smyczkowych, nawiązując tym i do folku, i do muzyki dawnej.

Gentle Giant od zawsze grało skomplikowaną muzykę, ale "In a Glass House" sprawia wrażenie jeszcze trudniejszego w odbiorze, niż "Octopus" czy "Acuiring the Taste". Amerykański wydawca zespołu tak bardzo przestraszył się niekomercyjności tego albumu, że skazał tamtejszych słuchaczy na importowanie egzemplarzy z Europy. "In a Glass House" rzeczywiście nie należy do najbardziej przystępnych albumów, wymaga jeszcze więcej przesłuchań niż poprzednie (i późniejsze) dokonania zespołu, ale warto poświęcić mu ten czas, bo to także jedno z największych osiągnięć Gentle Giant i całego progresywnego rocka.

Ocena: 10/10Gentle Giant - "In a Glass House" (1973)

1. The Runaway; 2. An Inmate's Lullaby; 3. Way of Life; 4. Experience; 5. A Reunion; 6. In a Glass House

Skład: Derek Shulman - wokal (1-4,6), flet (1), saksofon (6); Kerry Minnear - wokal, instr. klawiszowe, flet (1,3), instr. perkusyjne (2), wiolonczela (5); Gary Green - gitara, flet (3), mandolina (6), instr. perkusyjne (6); Ray Shulman - bass, gitara (1,6), skrzypce (3-6), instr. perkusyjne (4), dodatkowy wokal; John Weathers - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Gentle Giant i Gary Martin


4 komentarze:

 1. Choć w wielu wypowiedziach czytam/słyszę o zachwytach nad tą właśnie pozycją, osobiście - będąc zagorzałym wielbicielem GG od ich muzycznych początków - zupełnie nie podzielam tego zdania. Płyta, owszem niezła ale na poziomie max. 7-8 pkt. Zbyt mało "powietrza" pomiędzy poszczególnymi dźwiękami - co było tak charakterystyczne i wspaniałe w poprzednich dokonaniach. Lubię ale nie kocham... :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie najtrudniejsza ich płyta. Piękna, jedna z najlepszych, ale cholernie ciężka do załapania, chyba przez tą amerykańskość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba ta płyta wymaga nie tylko więcej przesłuchań niż poprzednie - wymaga również więcej przesłuchań niż następne... Ta dziesiątka jest mocno kontrowersyjna.

  Cały czas się zastanawiam, czy Ty aby się za bardzo nie rozpędziłeś z dziewiątkami i dziesiątkami dla GG ... z komentarzy pod "Three Friends" wnioskuję, że było tam kiedyś 8, i stawiając jako tło całokształt ich twórczości chyba to była adekwatna ocena.

  Dzisiaj wróciłem po długiej przerwie do GG - naszła mnie ochota na posłuchanie kawałka... "Betcha couldn't do it" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale porównałem tylko z tym, co do tamtej pory zrecenzowałem.

   "In a Glass House" to album wyjątkowy, trudno byłoby znaleźć coś podobnego. Mieszanka jazz fusion, jazz funku, awangardy, muzyki dawnej i (w najmniejszym stopniu) mainstreamowego proga - coś takiego musi być niezrozumiałe dla większości słuchaczy. Ale pod względem aranżacyjnej kreatywności i wykonania jest to najwyższa półka. 10 jest moim zdaniem w pełni uzasadniona, podobnie jak w przypadku "Acquiring the Taste" i "Octopus". Natomiast pozostałych albumów z pierwszych siedmiu nie uważam za dużo słabsze, to też bardzo pomysłowa i doskonale wykonana muzyka.

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".