24 kwietnia 2015

[Recenzja] Rory Gallagher - "Live in Europe" (1972)Pierwszy koncertowy album Rory'ego Gallaghera zaskakuje doborem repertuaru. Zamiast zbioru najlepszych utworów z dotychczasowych albumów, znalazły się tutaj tylko dwie wcześniej wydane kompozycje Irlandczyka ("Laundromat" i "In Your Town"). Reszta longplaya to przeróbki bluesowych standardów ("Messin' with the Kid" Juniora Wellsa i "Pistol Slapper Blues" Blind Boy Fullera) oraz własne aranżacje tradycyjnych pieśni ("I Could've Had Religion", "Going to My Hometown" i "Bullfrog Blues").

Rory Gallagher był prawdziwym koncertowym zwierzęciem i właśnie na scenie dawał z siebie najwięcej. Już od początku otwierającego album "Messin' with the Kid" sypie jak rękawa rewelacyjnymi solówkami. Równie porywająco wypada "Laundromat", zagrany o wiele ciężej niż w wersji studyjnej. Dalej napięcie jednak wyraźnie spada. "I Could've Had Religion" to stonowany wolny blues, w którym niestety nie dzieje się zbyt wiele. Podobnie jak w następujących po nim akustycznych "Pistol Slapper Blues" i "Going to My Hometown" - ten pierwszy jeszcze się broni, przynajmniej nie trwa zbyt długo, ale drugi... nie dość, że strasznie rozwleczony, to jeszcze Gallagher odstawił na jego potrzeby gitarę na rzecz mandoliny, z której nie da się przecież zbyt wiele wydobyć, przez co utwór razi monotonnością. Energia wraca dopiero wraz z początkiem "In Your Town" - tutaj rozbudowanym do dziesięciu minut, w ciągu których Rory znów czaruje licznymi solówkami. A na zakończenie pojawia się jeszcze bardziej energetyczny "Bullfrog Blues"; tutaj z kolei okazję do popisu ma sekcja rytmiczna - najpierw krótkie solo na basie gra Gerry McAvoy, następnie pojawia się kilkunastosekundowa solówka perkusyjna Wilgara Campbella.

"Live in Europe" przeważnie oceniany jest wysoko, jednak mnie to wydawnictwo nie przekonuje. Nie odpowiada mi dobór materiału - pomiędzy genialnym początkiem i niezłą końcówką pojawia się długa nużąca część, która znacznie zaniża moją ocenę.

Ocena: 7/10

PS. Kompaktowe reedycje "Live in Europe" zawierają dwa bonusowe utwory, "What in the World" i "Hoodoo Man", również będące interpretacjami tradycyjnych pieśni.Rory Gallagher - "Live in Europe" (1972)

1. Messin' with the Kid; 2. Laundromat; 3. I Could've Had Religion; 4. Pistol Slapper Blues; 5. Going to My Hometown; 6. In Your Town; 7. Bullfrog Blues

Skład: Rory Gallagher - wokal, gitara, mandolina i harmonijka; Gerry McAvoy - bass; Wilgar Campbell - perkusja
Producent: Rory Gallagher


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.