14 listopada 2013

[Recenzja] Ghost - "If You Have Ghost" EP (2013)Szwedzki Ghost to jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Grupa ma na koncie już dwa longplaye ("Opus Eponymous" z 2010 roku i tegoroczny "Infestissumam"), teraz przyszła pora na EPkę z coverami. Produkcją zajął się sam Dave Grohl (Foo Fighters, ex-Nirvana). Muzycy sięgnęli po utwory Roky'ego Ericksona, Depeche Mode, a także swoich rodaków z ABBY i Army of Lovers. Całość rozpoczyna się od dość łagodnego i niesamowicie chwytliwego "If You Have Ghosts" z repertuaru Ericksona. Kawałek wprowadza w bardzo pozytywny nastrój. W przeróbce "I Am a Marionette" ABBY pojawia się już charakterystyczny dla Ghost, mroczny klimat. "Crucified" z repertuaru Army of Lovers zaskakuje ładnym, akustycznym wstępem. To jednak zmyłka, po chwili wchodzą cięższe gitary. Ogólnie jednak jest to najsłabszy fragment całości, niemal równie odpychający, co eurodance'owy oryginał. Intrygująco wypada natomiast zaostrzona wersja "Waiting for the Night", zachowująca jednak piękną melodię wersji Depechów. Całości dopełnia koncertowa wersja autorskiego "Secular Haze", pod względem brzmienia pozostawiająca wiele do życzenia. Szkoda, że zamiast niej nie zamieszczono tu przeróbki  "Here Comes the Sun" Beatlesów, znanej z japońskiego wydania debiutu Ghost.

Ocena: 7/10Ghost - "If You Have Ghost" (2013)

1. If You Have Ghosts; 2.  I Am a Marionette; 3. Crucified; 4. Waiting for the Night; 5. Secular Haze (live)

Skład: Papa Emeritus II - wokal; Nameless Ghoul  - gitara; Nameless Ghoul ⚪ - gitara; Nameless Ghoul  - bass; Nameless Ghoul  - perkusja; Nameless Ghoul  - instr. klawiszowe
Gościnnie: Dave Grohl - gitara (1), perkusja (2,4); Derek Silverman - instr. klawiszowe (1,3,4); Jessy Greene - instr. smyczkowe (1)
Producent: Dave Grohl


1 komentarz:

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.