16 czerwca 2012

[Recenzja] Rainbow - "Live in Munich 1977" (2006)"Live in Munich 1977" to zapis występu z 20 października 1977 roku w Monachium. Materiał został profesjonalnie zarejestrowany w celu wyemitowania w niemieckim programie telewizyjnym Rockpalast. Przez lata był wielokrotnie bootlegowany, aż w 2006 roku doczekał się oficjalnego wydania, zarówno w wersji CD, jak i DVD (w 2010 roku doszło jeszcze winylowe wydanie). Choć koncert odbył się blisko rok po trasie udokumentowanej albumem "On Stage", już po zmianie składu (basista Bob Daisley i klawiszowiec David Stone zajęli miejsca Jimmy'ego Baina i Tony'ego Careya), to jego repertuar był niemal identyczny.

Utwory powtarzające się z "On Stage" wypadają tutaj bardzo podobnie. Trudno zatem przyczepić się do tutejszych wykonań... z dwoma wyjątkami. W obu przypadkach są to, niestety, różnice na niekorzyść tutejszych wersji. W "Catch the Rainbow" zupełnie inna jest partia klawiszy, brzmiąca bardziej kiczowato. Natomiast "Still I'm Sad" jest zdecydowanie za długi - w ciągu 25 minut pojawiają się aż dwie solówki na klawiszach, z których żadna nie porywa, oraz męczący popis Cozy'ego Powella. Zespół rozciągał tak ten utwór także podczas poprzedniej trasy, jednak na "On Stage" znalazł się 11-minutowy miks Martina Bircha, zawierający same najlepsze fragmenty.

"Live in Munich 1977" zawiera także dwa utwory nieobecne na "On Stage". "Long Live Rock 'n' Roll", który zajął w setliście miejsce "Stargazer", idealnie sprawdził się na żywo, stając się prawdziwym hymnem zespołu. Tutejsze wykonanie jest nieporównywalnie lepsze od studyjnego. Niestety, nie mogę tego powiedzieć o "Do You Close Your Eyes", który irytuje tutaj jeszcze bardziej, niż na "Rising" - studyjna wersja jest przynajmniej krótka. Tutaj ten banalny kawałek rozrósł się do dziesięciu minut, z czego kilka ostatnich to zgrzyty niszczonej przez Blackmore'a gitary. Fajnie ogląda się to na DVD, ale w wersji audio męczy.

DVD dodatkowo zawiera trzy teledyski promujące album "Long Live Rock 'n' Roll" (do utworu tytułowego, "Gates of Babylon" i "LA Connection"), wywiady z Bobem Daisleyem i koncertowym menadżerem zespołu, Colinem Hartem, a także galerię zdjęć.

Dla fanów zespołu "Live in Munich 1977" jest pozycją obowiązkową. Wszyscy pozostali mogą sobie odpuścić to wydawnictwo. Dla tych z nich, którzy chcieliby mieć w swojej kolekcji jedno wydawnictwo Rainbow, zdecydowanie lepszym wyborem jest bardziej zwarty i pozbawiony dłużyzn "On Stage".

Ocena: 7/10Rainbow - "Live in Munich 1977" (2006)

CD1: 1. Kill the King; 2. Mistreated; 3. Sixteenth Century Greensleeves; 4. Catch the Rainbow; 5. Long Live Rock 'n' Roll
CD2: 1. Man on the Silver Mountain; 2. Still I'm Sad; 3. Do You Close Your Eyes

Skład: Ronnie James Dio - wokal; Ritchie Blackmore - gitara; David Stone - instr. klawiszowe; Bob Daisley - bass, dodatkowy wokal; Cozy Powell - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Drew Thompson, Terry Shand, Geoff Kempin


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".