18 lipca 2012

[Recenzja] Iron Maiden - "The History of Iron Maiden, Part I: The Early Days" (2004)"The Early Days" to obszerne, dwupłytowe wydawnictwo, zawierające wszystkie wizualne materiały na temat Iron Maiden z lat 1980-83 - w sumie cztery i pół godziny. Pierwszy dysk zawiera fragmenty trzech koncertów. Na początek występ z 21 grudnia 1980, zarejestrowany w londyńskim Rainbow Theatre. Materiał był już wcześniej wydany na pierwszej kasecie VHS zespołu, "Live at the Rainbow" (wydanej w maju 1981 roku). Oglądamy tu grupę w składzie jeszcze z wokalistą Paulem Di'Anno, ale już z gitarzystą Adrianem Smithem, który dołączył do zespołu już po wydaniu debiutanckiego longplaya "Iron Maiden". Po odtworzonym z taśmy intro "The Ides of March" grupa odgrywa dwa utwory z nadchodzącego albumu "Killers" (premiera w lutym '81): "Wrathchild" i tytułowy "Killers" - ten drugi jeszcze z innym tekstem. Następnie przechodzą do repertuaru z debiutu: "Remember Tomorrow", "Transylvania", "Phantom of the Opera" i "Iron Maiden". Muzycznie jest bez zarzutu, instrumentaliści grali wtedy z o wiele większym zaangażowaniem niż obecnie. Jedynie podczas "Phantom of the Opera" coś nie tak jest z brzmieniem perkusji. Najsłabszym ogniwem jest jednak Di'Anno, który już od pierwszego utworu ledwo daje radę śpiewać. Dobrze, że wkrótce potem wyleciał z grupy...

Podczas kolejnej rejestracji (wcześniej niepublikowanej) słuchamy już Bruce'a Dickinsona. Występ zatytułowany "Beast over Hammersmith" został zarejestrowany 20 marca 1982 roku - dwa dni przed premierą longplaya "The Number of the Beast", czyli pierwszego z nowym wokalistą. Z osiemnastu wykonanych wówczas utworów na DVD obecnych jest dziewięć - sześć z nadchodzącego albumu ("Run to the Hills", "Children of the Damned", "The Number of the Beast", "22 Acacia Avenue", "The Prisoner", "Hallowed Be Thy Name"), jeden odrzut z tegoż longplaya ("Total Eclipse"), oraz dwie starsze kompozycje ("Murders in the Rue Morgue" i "Iron Maiden"). Wykonania są bardzo żywiołowe i energetyczne, a tego co do grupy wniósł Dickinson nie da się przecenić - nie dość, że nie ma najmniejszych problemów ze śpiewaniem, to jeszcze w roli frontmana sprawdza się nieporównywalnie lepiej od statycznego Di'Anno.

Ostatni z przypomnianych na tej płycie występów, zatytułowany "Live at Dortmund", zarejestrowany został 18 grudnia 1983 roku. Zespół występował wówczas obok takich grup, jak Scorpions, Judas Priest czy zespół Ozzy'ego Osbourne'a, a całość była emitowana przez jedną z niemieckich stacji telewizyjnych. Niestety, taśmy z zapisem całego koncertu Żelaznej Dziewicy przepadły, pozostał tylko fragment wyświetlony w telewizji - nie można więc zobaczyć brutalnego wykonania utworu "Iron Maiden", podczas którego muzycy zabili swoją maskotkę, Eddiego. Reszta jednak też jest ekscytująca: występ rozpoczyna starszy "Sanctuary", następnie grupa wykonuje trzy nowości z albumu "Piece of Mind" ("The Trooper", "Revelations" - z Brucem grającym na gitarze - oraz "Flight of Icarus"), a na koniec tyle samo z "The Number of the Beast" ("22 Acacia Avenue", tytułowy i "Run to the Hills").

Drugi dysk to przede wszystkim nakręcony współcześnie 90-minutowy dokument "The History of Iron Maiden, Part I: The Early Days", pełen ciekawych wypowiedzi muzyków o początkowym okresie działalności. Reszta to już tylko dodatki, aczkolwiek równie interesujące. Jest wśród nich 20-minutowy telewizyjny dokument "20th Century Box" z 1981 roku, jak również trzy utwory zarejestrowane w 1980 roku dla muzycznych programów - dwa dla brytyjskiego Top of the Pops ("Running Free" i "Women in Uniform") oraz jeden dla niemieckiego Rock and Pop ("Running Free"). Oczywiście nie zabrakło regularnych teledysków ("Women in Uniform", "Run to the Hills", "The Number of the Beast", "Flight of Icarus", "The Trooper"). Całości dopełnia najstarsza (niestety amatorska) rejestracja wideo koncertu Iron Maiden, z 1980 roku w klubie Ruskin Arms - dziewięć utworów o łącznym czasie 45 minut (Sanctuary", "Wrathchild", "Prowler", "Remember Tomorrow", "Running Free", "Transylvania", "Another Life", "Phantom of the Opera", "Charlotte the Harlot).

Chyba nie trzeba dodawać, że "The Early Days" to obowiązkowe wydawnictwo dla każdego wielbiciela Iron Maiden. Bardzo cieszy, że na nim się nie skończyło i w 2005 roku do sklepów trafiła reedycja VHS "Live After Death", wzbogacona o drugą część dokumentu "The History of Iron Maiden", a także liczne ciekawe dodatki. Wszystko wskazuje na to, że seria będzie kontynuowana i już wkrótce można oczekiwać kolejnych części.

Ocena: 8/10Iron Maiden - "The History of Iron Maiden, Part I: The Early Days" (2004)

DVD1: 1. Live at the RainbowThe Ides of March / Wrathchild / Killers / Remember Tomorrow / Transylvania / Phantom of the Opera / Iron Maiden; 2. Beast over HammersmithMurders in the Rue Morgue / Run to the Hills / Children of the Damned / The Number of the Beast / 22 Acacia Avenue / Total Eclipse / The Prisoner / Hallowed Be Thy Name / Iron Maiden; 3. Live in DortmundSanctuary / The Trooper / Revelations / Flight of Icarus / 22 Acacia Avenue / The Number of the Beast / Run to the Hills
DVD2: 1. The Early Days (documentary); 2. 20th Century Box (documentary); 3. TV appearances: Running Free / Women in Uniform / Running Free; 4. Live at the Ruskin ArmsSanctuary / Wrathchild / Prowler / Remember Tomorrow / Running Free / Transylvania / Another Life / Phantom of the Opera / Charlotte the Harlot; 5. Promo videosWomen in Uniform / Run to the Hills / The Number of the Beast / Flight of Icarus / The Trooper

Różne składy i producenci


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".