7 lutego 2018

[Recenzja] The Tony Williams Lifetime - "(turn it over)" (1970)Debiutancki album The Tony Williams Lifetime, "Emergency!", miał tylko dwie, za to dość poważne wady. Brak basisty i okropne partie wokalne Williamsa. Na drugim longplayu grupy, "(turn it over)", rozwiązany został przynajmniej jeden z tych problemów. Na początku 1970 roku, John McLaughlin zabrał Tony'ego Williamsa na nowojorski występ byłego członka Cream, Jacka Bruce'a (z którym już wcześniej kilkakrotnie współpracował, przede wszystkim w grupie The Graham Bond Organisation). Od razu po koncercie Williams udał się za kulisy, gdzie zaproponował muzykowi dołączenie do składu Lifetime. Niestety, na nagranym z nim albumie nie wykorzystano wszystkich talentów Bruce'a, który był nie tylko utalentowanym basistą, ale także dobrze radził sobie jako wokalista. Jedyny zaśpiewany przez Jacka utwór, "One World", został wydany na niealbumowym singlu (do repertuaru albumu dołączono go przy okazji niektórych kompaktowych reedycji), zaś wszystkie partie wokalne w albumowych utworach wykonał Tony.

Na szczęście, wokal pojawia się tylko w trzech najbardziej psychodelicznych utworach, zatopionych w dźwiękach elektrycznych organów: stonowanych "This Night This Song" i "Once I Loved" (przeróbce "O Amor em Paz" brazylijskiego piosenkarza Agostinho dos Santosa), oraz bardziej dynamicznym "A Famous Blues". Cała reszta albumu to granie instrumentalne, łączące jazzową swobodę z ciężkim, w pełni rockowym brzmieniem. Dominują ostre gitarowe popisy McLaughlina i potężne perkusyjne uderzenia Williamsa. Partie Bruce'a są raczej schowane w tle, ale i tak zapewniają dużo lepsze, mocniejsze i głębsze brzmienie, niż na "Emergency!". Dzięki jego obecności zwiększyła się rola Larry'ego Younga, który nie musząc już grac linii basu, częściej udziela się jako solista. Największe pole do popisu ma w interpretacji "Big Nick" Johna Coltrane'a i skomponowanym przez siebie "Allah Be Praised" - dwóch najbardziej melodyjnych fragmentach całości - ale dodaje też sporo dobrego w pozostałych, bardziej agresywnych utworach, czyli dwuczęściowym "To Whom It May Concern" (autorstwa Chicka Corei), "Vuelta Abajo" i niemalże punkowym "Right On".

"(turn it over)" to bardzo udana kontynuacja "Emergency!", może odrobinę mniej porywająca pod względem wykonania i samych utworów, ale nadrabiająca lepszym brzmieniem. Wielka szkoda, że poprzedni album nie został nagrany w tym składzie... Po wydaniu "(turn it over)" zespół intensywnie koncertował, ale wkrótce - z przyczyn niezależnych od muzyków (ponoć zawinił management) -doszło do rozpadu. John McLaughlin założył wówczas Mahavishnu Orchestra, a Jack Bruce wrócił do grania solo. Tony Williams i Larry Young, wraz z nowymi muzykami, wydali jeszcze dwa, mniej udane albumy pod szyldem The Tony Williams Lifetime, po czym i to wcielenie grupy zakończyło działalność. Kolejny skład, z Williamsem i zupełnie nowymi muzykami, zmienił nazwę na The New Tony Williams Lifetime i również zostawił po sobie dwa albumy: udany "Believe It", oraz komercyjny, bardziej funkowy "Million Dollar Legs".

Ocena: 8/10The Tony Williams Lifetime - "(turn it over)" (1970)

1. To Whom It May Concern - Them; 2. To Whom It May Concern - Us; 3. This Night This Song; 4. Big Nick; 5. Right On; 6. Once I Loved; 7. Vuelta Abajo; 8. A Famous Blues; 9. Allah Be Praised

Skład: Tony Williams - perkusja i wokal; John McLaughlin - gitara; Larry Young - organy; Jack Bruce - bass
Producent: Tony Williams, Jack Lewis i Monte Kay


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".