6 grudnia 2016

[Recenzja] Nucleus - "Elastic Rock" (1970)W czasie, gdy muzycy Soft Machine dopiero szykowali się do sesji nagraniowych swojego przełomowego albumu "Third", do sklepów trafiło dzieło innej brytyjskiej grupy zafascynowanej elektrycznym jazzem Milesa Davisa. Zespół nazywał się Nucleus i został założony w 1969 roku, z inicjatywy niejakiego Iana Carra, doświadczonego trębacza jazzowego (a w późniejszych latach dziennikarza muzycznego i autora biografii Davisa). Po blisko dekadzie wykonywania tradycyjnego jazzu, coraz bardziej znużony jego ograniczającą konwencją, postanowił stworzyć coś zupełnie nowego. Zebrał więc wokół siebie kilku utalentowanych muzyków, o równie otwartych umysłach, z którymi mógł zrealizować swój zamysł. Po ledwie kilku tygodniach wspólnego grania, muzycy zarejestrowali swój debiutancki album, "Elastic Rock".

Nie ma co ukrywać, że w znacznym stopniu jest to album jazzowy. W całości składający się z instrumentalnych utworów, opartych na solowych lub grupowych improwizacjach. Wrażenie to pogłębia fakt, że dominują tu przede wszystkim partie instrumentów dętych; trąbki, skrzydłówki, saksofonów, fletu i oboju (co bynajmniej nie znaczy, że pozostali muzycy pełnią li tylko rolę akompaniatorów). Z drugiej strony, na pewno nie jest to tradycyjny jazz. Instrumentarium zazwyczaj jest zelektryfikowane, nie brakuje tu brzmień gitarowych (w niektórych utworach, jak w tytułowym "Elastic Rock", "Twisted Track" czy energetycznym "Earth Mother", partie Chrisa Speddinga wychodzą na pierwszy plan), a sekcja rytmiczna gra z rockową dynamiką. Muzycy preferują zwarte utwory, rzadko przekraczające długość trzech minut. Największym wyjątkiem od tej reguły jest niemal dziewięciominutowy "Torrid Zone", powoli rozwijający główny temat, wprowadzając słuchacza w nieco transowy nastrój, ale zachwycając także solowymi popisami muzyków. Większość kompozycji płynnie przechodzi w kolejne, dzięki czemu album sprawia wrażenie spójnej i przemyślanej całości.

Zawartość "Elastic Rock" znacznie się różni od twórczości zafascynowanych jazzem grup rockowych, jak np. Colosseum czy nawet Soft Machine. Zdecydowanie bardziej przypomina jazz fusion Davisa i innych jazzmanów zainspirowanych rockiem. I w związku z tym, nie sądzę, aby album miał jakiekolwiek szanse trafienia do ortodoksyjnych słuchaczy rocka. Natomiast z pewnością zachwyci osoby otwarte na jazz lub przynajmniej jazz rock.

Ocena: 8/10Nucleus - "Elastic Rock" (1970)

1. 1916; 2. Elastic Rock; 3. Striation; 4. Taranaki; 5. Twisted Track; 6. Crude Blues, Part I; 7. Crude Blues, Part II; 8. 1916: The Battle of Boogaloo; 9. Torrid Zone; 10. Stonescape; 11. Earth Mother; 12. Speaking for Myself, Personally, in My Own Opinion, I Think...; 13. Persephones Jive

Skład: Ian Carr - trąbka i skrzydłówka; Karl Jenkins - obój, saksofon i instr. klawiszowe; Brian Smith - saksofon i flet; Chris Spedding - gitara; Jeff Clyne - bass i kontrabas; John Marshall - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Peter King


4 komentarze:

 1. Nucleus był chyba dokładnie w połowie drogi między jazzem a rockiem. To znaczy, że niby grają tu jazz, ale dla ortodoksyjnych fanów jazzu jest to rock ;) I przyznam się, że po wielu latach znajomości z tym albumem coraz bardziej skłaniam się ku takiej opinii. To znaczy, niby prawie wszystko tu jest jazzowe, ale baza w postaci ukierunkowania na dynamiczne, krótkie utwory o dosyć przystępnym, z pewnością nieawangardowym charakterze, to przecież nie jest cecha jazzu, a już na pewno nie tego z przełomu lat 60 i 70. Powiedziałbym więc tak - może i pod wieloma względami Nucleus gra tu jazz, ale słucha się tego tak, jak stuprocentowego rocka! I na pewno jest to znacznie bardziej przystępna dla rockowego audytorium muzyka niż cokolwiek Soft Machine, może poza Bundles i Softs...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przypadkiem poza tymi dwoma albumami, skoro w ich nagraniu uczestniczyło więcej byłych członków Nucleus, niż oryginalnych muzyków Soft Machine ;)

   Usuń
  2. To prawda :) Choć na 6 i 7 też tak było, a jednak muzyka była tam bardziej eksperymentalna.

   Usuń
 2. Chyba nie potrafię być obiektywny w stosunku do twórczości NUCLEUS'a. Uwielbiam wszystko co stworzył Ian Carr & Co... "Anonimowy" ujął granie NUCLEUS'a idealnie.. Jazz ale Rock, Rock ale Jazz.. :-) CUDO..

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".