3 listopada 2016

[Recenzja] Witchwood - "Handful of Stars" (2016)"Handful of Stars" to jeszcze nie drugi pełnowymiarowy album włoskiego Witchwood. Raczej rodzaj suplementu do wydanego w zeszłym roku, debiutanckiego "Litanies from the Woods". Znalazły się tutaj utwory, których zespół nie wykorzystał na tamtym albumie ("Presentation: Under the Willow", "Like a Giant in a Cage", "A Grave is the River", "Mother"), dwa covery ("Flaming Telepaths" Blue Öyster Cult, "Rainbow Demon" Uriah Heep), oraz nowa wersja jednego utworu z debiutu, "Handful of Stars" (wzbogacona długim, klimatycznym wstępem na klawiszach). To w sumie trzy kwadranse muzyki, w większości premierowej. I, co najważniejsze, utrzymującej wysoki poziom "Litanies from the Woods".

"Presentation: Under the Willow" to tylko minutowe intro, ale nie z tych klimatycznych - mamy tu zadziorny gitarowy motyw, stopniowo nabierający intensywności, stanowiący tło do solówki na flecie. Prawdziwe atrakcje zaczynają się od "Like a Giant in a Cage", opartego na świetnym, klasycznie hardrockowym gitarowym riffie, podbitym partią organów. Klawisze przejmują pierwszoplanową rolę podczas balladowego zwolnienia, są tu też solówki na organach. Utwór ma więc dość progresywny charakter, lecz w ostrzejszych fragmentach brzmi całkiem przebojowo. W podobnym stylu utrzymany jest także "A Grave is the River", także pełen dynamicznych kontrastów i długich fragmentów instrumentalnych, ze świetnie uzupełniającymi się partiami gitar i organów. Dla odmiany "Mother" pokazuje łagodniejsze oblicze grupy, o folkowym klimacie, tworzonym za pomocą gitary akustycznej, mandoliny i fletu. Zaostrzona wersja "Flaming Telepaths" zachowuje przebojowy charakter oryginału; ponadto muzykom Witchwood udało się lepiej wykorzystać brzmienia klawiszowe, dzięki czemu nie brzmią tak kiczowato, jak w pierwowzorze. Z kolei w "Rainbow Demon" dobrze udało odtworzyć się klimat tego utworu.

"Handful of Stars" potwierdza, że Witchwood jest jednym z najciekawszych nowych zespołów i zaostrza apetyt na kolejne wydawnictwa grupy. Pod pewnym względem przewyższa też debiut, który był przeładowany muzyką, a nie wszystkie utwory trzymały równy poziom. "Handful of Stars" trwa niemal o połowę krócej i nie ma nim żadnych spadków jakości (może poza intrem). Mam nadzieję, że w przyszłości muzycy będą trzymać się takiego "winylowego" czasu trwania albumów. 

Ocena: 7/10Witchwood - "Handful of Stars" (2016)

1. Presentation: Under the Willow; 2. Like a Giant in a Cage; 3. A Grave is the River; 4. Mother; 5. Flaming Telepaths; 6. Rainbow Demon; 7. Handful of Stars

Skład: Riccardo Dal Pane - wokal, gitara, mandolina, instr. perkusyjne; Antonino Stella - gitara; Luca Celotti - bass; Andrea Palli - perkusja i instr. perkusyjne; Stefano Olivi - instr. klawiszowe; Samuele Tesori - flet, harmonijka
Producent: ?


1 komentarz:

  1. Witam fajna strona !! oby sił i chęci panu starczyło do jej prowadzenia! powodzenia

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".