5 lipca 2016

[Recenzja] Greg Lake - "Manoeuvres" (1983)"Manoeuvres" - drugi, i jak dotąd ostatni, solowy album Grega Lake'a - to album nieco bardziej spójny od debiutu. Elementy hard rockowe, jeśli już się pojawiają, to tylko jako dodatek do zmiękczonych klawiszami, poprockowych piosenek w stylu grupy Toto. Lake i wspomagający go często jako współkompozytor Gary Moore bynajmniej nie kryją się ze swoimi inspiracjami. Co ewidentnie udowadnia już rozpoczynający całość utwór tytułowy, oparty na riffie podprowadzonym z "English Eyes" amerykańskiej grupy. Moore nie próbuje choćby lekko go zmienić, gra nuta w nutę to samo. Inne utwory utrzymane w tym stylu to "Too Young to Love", "Paralysed", czy strasznie banalny "I Don't Wanna Lose Your Love Tonight".

Reszta albumu ma bardziej balladowy charakter. Kompletnym nieporozumieniem jest "Famous Last Words" z dominującą rolą tandetnych, obleśnie brzmiących syntezatorów. Esencja ejtisowego kiczu. A na przeciwnym biegunie mieszczą się naprawdę udane "Slave to Love" czy - przede wszystkim - "I Don't Know Why I Still Love You". Album zawiera też niespodziankę w postaci utworu "It's You, You Gotta Believe", który za sprawą brzmienia, melodii i bardziej progresywnej struktury kojarzy się z twórczością Emerson, Lake & Palmer z najlepszego okresu (czterech pierwszych albumów). Tommy Eyre i Ted McKenna całkiem przekonująco wcielają się w rolę Keitha Emersona i Carla Palmera. To zdecydowanie jeden z najlepszych i najpiękniejszych - obok "I Don't Know..." i wydanego na debiucie "It Hurts" - solowych utworów Grega Lake'a. I właśnie do takich utworów głos muzyka najlepiej pasuje. Do grania w stylu Toto - ani trochę.

"Manoeuvres" to dziwny album. Najwięcej dla siebie znajdą na nim chyba wielbiciele Toto - problem w tym, że amerykańskiej grupie takie granie wychodzi dużo lepiej. W wydaniu Lake'a jest to tylko pozbawiona oryginalności i świeżych pomysłów podróbka. Utwór "It's You, You Gotta Believe" pokazuje natomiast, że byłoby o wiele lepiej, gdyby Greg nie próbował odcinać się od stylu ELP, tylko grał taką właśnie muzykę, najlepiej korelującą z jego głosem.

Ocena: 6/10Greg Lake - "Manoeuvres" (1983)

1. Manoeuvres; 2. Too Young to Love; 3. Paralysed; 4. A Woman Like You; 5. I Don't Wanna Lose Your Love Tonight; 6. It's You, You Gotta Believe; 7. Famous Last Words; 8. Slave to Love; 9. Haunted; 10. I Don't Know Why I Still Love You

Skład: Greg Lake - wokal i gitara; Gary Moore - gitara; Tristian Margetts - bass; Ted McKenna - perkusja i instr. perkusyjne; Tommy Eyre - instr. klawiszowe
Producent: Greg Lake


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.