25 lipca 2016

[Recenzja] Chicken Shack - "40 Blue Fingers, Freshly Packed and Ready to Serve" (1968)O grupie Chicken Shack kilkakrotnie już wspominałem na blogu, ale przez co najmniej półtora roku odkładałem zrecenzowanie jej dokonań. Te natomiast idealnie wpisują się w tematykę bloga. Chicken Shack (nazwany tak od tytułu albumu  jazzmana Jimmy'ego Smitha, "Back at the Chicken Shack") to jeden z pierwszych brytyjskich zespołów bluesrockowych. Założony został już w 1964 roku przez basistę Andy'ego Silvestera i perkusistę Davida Yeatsa, którzy zaprosili do współpracy śpiewającego gitarzystę Stana Webba. Początkowo występowali pod nazwą Sounds of Blue i wykonywali rhythm'n'blues. Zanim zmienili nazwę i zwrócili się w stronę brytyjskiego bluesa, kilkakrotnie zmieniał się skład - przewinął się przez niego saksofonista Chris Wood (później członek Traffic), a także liczni perkusiści, m.in. Hughie Flint (ex-Bluesbreakers), zanim posadę objął Dave Bidwell. Do zespołu dołączyła także Christine Perfect, grająca na klawiszach i czasem pełniąca też rolę wokalistki.

"40 Blue Fingers, Freshly Packed and Ready to Serve", debiutancki album Chicken Shack, ukazał się w 1968 roku, nakładem specjalizującej się w takiej muzyce wytwórni Blue Horizon Mike'a Vernona. W większości wypełniają go przeróbki utworów amerykańskich bluesmanów, a poza tym trafiły tu po dwie kompozycje Webba i Perfect. Kawałki napisane przez gitarzystę nie robią wielkiego wrażenia - ani instrumentalny "Webbed Feet", ani wolny What You Did Last Night" nie przyciągają uwagi niczym szczególnym. Z kolei napisane przez Perfect "When the Train Comes Back" i "You Ain't No Good" to zdecydowanie najlepsze utwory na albumie, z ciekawie budowanym klimatem, dobrymi melodiami i świetnymi gitarowymi zagrywkami. Reszta albumu to poprawnie wykonany blues rock, nierzadko z porywającymi solówkami Webba (szczególnie w instrumentalnym "San-Ho-Zay" Freddiego Kinga). Niestety, nie wyróżniający się niczym szczególnym na tle ówczesnych dokonań Johna Mayalla, Fleetwood Mac, czy The Aynsley Dunbar Retaliation. Czasem zaś utrzymanym na zdecydowanie niższym poziomie - vide przeróbka "First Time I Met the Blues" Little Brother Montgomery'ego, z nieznośnie irytującą partią wokalną Webba, uniemożliwiającą przesłuchanie utworu w całości.

Poza kilkoma naprawdę udanymi fragmentami (obie kompozycje Christine Perfect i przeróbka "San-Ho-Zay"), debiutancki longplay Chicken Shack nie ma wiele do zaoferowania. To bardzo typowe, schematyczne granie, pozostające w tyle za dokonaniami innych przedstawicieli brytyjskiego bluesa. 

Ocena: 6/10Chicken Shack - "40 Blue Fingers, Freshly Packed and Ready to Serve" (1968)

1. The Letter; 2. Lonesome Whistle Blues; 3. When the Train Comes Back; 4. San-Ho-Zay; 5. King of the World; 6. See See Baby; 7. First Time I Met the Blues; 8. Webbed Feet; 9. You Ain't No Good; 10. What You Did Last Night

Skład: Stan Webb - wokal i gitara; Christine Perfect - instr. klawiszowe, wokal (3,9); Andy Silvester - bass; Dave Bidwell - perkusja i instr. perkusyjne
Gościnnie: Dick Heckstall-Smith - saksofon (2); Johnny Almond - saksofon (2); Alan Ellis - trąbka (2)
Producent: Mike Vernon


1 komentarz:

  1. Taaa... Chicken Shack to taki dziwaczny tworek, był i jest jak niedoprawione danie - niby wszystko zawiera, a wciąż czegoś brak. Pierwsze 2-3 płyty są w sumie niezłe - choć faktycznie sztampowe, a później robi się już niestety nijako.. niby blues'owo ale bez wyrazu i werwy, tak jakoś "letnio". Można posłuchać, ale nie poruszy dużego palca u stopy. Ciekawostką z tamtych lat jest natomiast pierwsza (i tylko ta) płyta Christine Perfect, która przynosząc kawał fajnej muzyki, nic a nic nie straciła ze swojego pierwotnego uroku. Warto mieć, a jeśli nie, to choć przynajmniej posłuchać - frajda dla uszu.

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.