20 maja 2016

[Recenzja] The Byrds - "Preflyte" (1969)"Preflyte" to kompilacja wczesnych nagrań The Byrds, zarejestrowanych w drugiej połowie 1964 roku, gdy grupa nosiła jeszcze nazwę The Jet Set. W sumie znalazło się tutaj jedenaście utworów, z których tylko cztery zostały później nagrane ponownie i wydane na debiutanckim albumie zespołu, "Mr. Tambourine Man" ("Here Without You", "You Won't Have to Cry", "I Knew I'd Want You" i "Mr. Tambourine Man"). W tych wczesnych wersjach brzmią jednak niezbyt ciekawie. Są zbyt niemrawe, brakuje im energii, jaką mają wersje albumowe.

Siedem pozostałych utworów miało natomiast swoją premierę na tym właśnie wydawnictwie. I, o dziwo, w większości są to naprawdę udane kompozycje. Prawdziwą perłą jest "You Showed Me" - dynamiczny (mimo akustycznej aranżacji) kawałek, z rewelacyjną melodią. Szkoda, że muzycy nie dostrzegli jego potencjału (w 1969 roku utwór został zcoverowany przez grupę The Turtles i stał się sporym przebojem). Świetnych melodii nie brakuje także w takich kawałkach, jak "She Has a Way", "The Reason Why", czy "You Movin'". Spokojniejszy "The Airport Song" wypada natomiast całkiem uroczo. Choć są tu też mniej udane utwory, jak mało wyrazista ballada "For Me Again", czy dość sztampowy, rhythm'n'bluesowy "Boston".

"Preflyte" to całkiem przyjemne uzupełnienie dyskografii The Byrds. Choć zainteresować może przede wszystkim wielbicieli zespołu, którzy już dobrze znają jego regularne albumy. Na pewno nie jest to wydawnictwo, od którego powinno poznawać się twórczość grupy, mimo że chronologicznie - patrząc na czas nagrania - jest najstarsze. Lepiej zacząć od oficjalnego debiutu, lub dowolnej pozycji z "psychodelicznej trylogii".

Ocena: 7/10The Byrds - "Preflyte" (1969)

1. You Showed Me; 2. Here Without You; 3. She Has a Way; 4. The Reason Why; 5. For Me Again; 6. Boston; 7. You Movin'; 8. The Airport Song; 9. You Won't Have to Cry; 10. I Knew I'd Want You; 11. Mr. Tambourine Man

Skład: Jim McGuinn - wokal i gitara; Gene Clark - wokal, gitara, harmonijka i instr. perkusyjne; David Crosby - wokal i gitara; Chris Hillman - bass; Michael Clarke - perkusja i instr. perkusyjne
Producent: Jim Dickson


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".