18 kwietnia 2016

[Recenzja] The Who - "Face Dances" (1981)"Face Dances" to pierwszy album The Who nagrany po śmierci Keitha Moona. Nowym perkusistą zespołu został Kenney Jones, wcześniej występujący w grupach Small Faces i The Faces, a także na solowych albumach Roda Stewarta. Wydawać by się mogło, że zatrudnienie tak doświadczonego muzyka, w miejsce będącego coraz większym ciężarem Moona, pozytywnie wpłynie na jakość muzyki zespołu. Nic z tego. Pete Townshend już dawno zapomniał jak pisać dobre utwory. W czasie tworzenia materiału na "Face Dances" stać go było tylko na banalne popowe pioseneczki. W tak żenujących kawałkach, jak "Don't Let Go the Coat" czy "Did You Steal My Money", sięgnął dalej niż do dna (bynajmniej nie po raz pierwszy ani ostatni). A reszta albumu wcale nie jest dużo lepsza. Np. singlowy "You Better You Bet" to także komercyjny pop rock najgorszego sortu. Na plus można zaliczyć jedynie dwa utwory autorstwa Johna Entwistle'a - "The Quiet One" i "You". Nie prezentują niczego wybitnego ani szczególnie ciekawego, ale przynajmniej wyróżniają się energią. W obu pojawiają się też uwypuklone, ciekawe partie basisty. W pozostałych kawałkach Entwistle trzyma się w cieniu, nie pokazując swoich umiejętności. Być może uznał, że nie warto wysilać się w tak kiepskim materiale.

Ocena: 3/10The Who - "Face Dances" (1981)

1. You Better You Bet; 2. Don't Let Go the Coat; 3. Cache Cache; 4. The Quiet One; 5. Did You Steal My Money; 6. How Can You Do It Alone; 7. Daily Records; 8. You; 9. Another Tricky Day

Skład: Roger Daltrey - wokal; Pete Townshend - gitara, instr. klawiszowe, dodatkowy wokal; John Entwistle - bass, wokal (4), dodatkowy wokal; Kenney Jones - perkusja i instr. perkusyjne
Gościnnie: John "Rabbit" Bundrick - instr. klawiszowe, dodatkowy wokal
Producent: Bill Szymczyk


2 komentarze:

  1. Face Dances to była pierwsza płyta the Who jaką usłyszałem, to było w 1982 roku. miałem 15 lat i wydawała mi się bardzo fajna zwłaszcza na tle szmiry jaka leciała w radio i telewizji. tyle że potem człowiek dorasta poznaje nowe płyty i w końcu tej pierwszej (jak i ty i to tylko z sentymentu) również daje 3.
    ;))

    OdpowiedzUsuń
  2. "Did You Steel My Money" kojarzy mi się z The Police - taka sytuacja jak w przypadku Jethro Tull upodobniającego się do Dire Straits (świadomie lub nie)

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.