21 marca 2016

[Recenzja] The Rolling Stones - "Stripped" (1995)Po wydaniu dwóch bardzo konserwatywnych albumów studyjnych - "Steel Wheels" i "Voodoo Lounge" - Stonesi postanowili pójść z duchem czasu i zgodnie z panującą w latach 90. modą, nagrać koncertówkę "bez prądu". Chociaż "Stripped" to nie do końca koncertówka. Wszystkie utwory zostały co prawda zarejestrowane na żywo, jednak tylko połowa z nich podczas koncertów, a reszta w studiu. Z tym "bez prądu" to też nie do końca prawda, gdyż czasem pojawiają się solówki na elektrycznej gitarze. Dominuje tu jednak granie akustyczne. Na repertuar składają się głównie utwory, które można było zaprezentować w takich wersjach bez większych zmian aranżacyjnych. Wybór jest jednak dość zaskakujący. Niewiele tutaj przebojów - tylko "Street Fighting Man" (nietracący nic ze swojej dynamiki), "Wild Horses" i "Angie". Reszta to mniej znane kompozycje, w tym takie perełki, jak "Shine a Light", "Let It Bleed", czy "Love in Vain". Największą atrakcją są natomiast dwa "nowe" utwory. W cudzysłowie, ponieważ oba to covery innych wykonawców. Świetnym pomysłem było sięgnięcie po "Like a Rolling Stone" Boba Dylana - nie tylko ze względu na tytuł, ale po prostu dlatego, że to fantastyczna kompozycja. W wersji Stonesów nabrała większej dynamiki, jest to też jeden z kilku utworów na tym albumie, w których pojawiają się ostrzejsze partie gitary elektrycznej; poza tym zawiera również świetne organowe tło. Bardzo dobrze wypada także "Little Baby" Williego Dixona, zachowujący bluesowy klimat oryginału.

"Stripped" to ciekawy album, który na pewno warto poznać. Choć ze względu na małe zróżnicowanie, wymuszone przyjętą konwencją grania "bez prądu", po pewnym czasie można odczuć znużenie. Można było skrócić całość o kilka mniej ciekawych fragmentów (ze "Slipping Away" i "Sweet Virginia" na czele). Ogólnie jednak przeważa pozytywne wrażenie.

Ocena: 7/10The Rolling Stones - "Stripped" (1995)

1. Street Fighting Man; 2. Like a Rolling Stone; 3. Not Fade Away; 4. Shine a Light; 5. The Spider and the Fly; 6. I'm Free; 7. Wild Horses; 8. Let It Bleed; 9. Dead Flowers; 10. Slipping Away; 11. Angie; 12. Love in Vain; 13. Sweet Virginia; 14. Little Baby

Skład: Mick Jagger - wokal, harmonijka, gitara; Keith Richards - gitara, wokal (10), dodatkowy wokal; Ronnie Wood - gitara; Charlie Watts - perkusja
Gościnnie: Darryl Jones - bass; Chuck Leavell - instr. klawiszowe, dodatkowy wokal; Bernard Fowler - instr. perkusyjne, dodatkowy wokal; Lisa Fischer - dodatkowy wokal; Don Was - organy (4); Bobby Keys, Andy Snitzer - saksofony (10); Michael Davis - puzon (10; Kent Smith - trąbka (10)
Producent: Don Was, Mick Jagger i Keith Richards


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".