19 lutego 2016

[Recenzja] Blind Faith - "London Hyde Park 1969" DVD (2005)Zespół Blind Faith istniał tylko kilka miesięcy, pozostawił po sobie jednak jeden fantastyczny longplay ("Blind Faith", 1969). Jako nieformalna kontynuacja Cream - w obu zespołach grali Eric Clapton i Ginger Baker - grupa była skazana na sukces. Składu dopełnili niemniej uznani muzycy: świetny wokalista i multiinstrumentalista Steve Winwood (Traffic, ex-Spencer Davis Group), oraz sprawny basista Ric Grech (ex-Family, później także w Traffic). Zespół został rewelacyjnie przyjęty przez wielbicieli rocka, o czym można się przekonać oglądając niniejsze DVD. Jest to zapis występu, jaki odbył się 7 czerwca 1969 roku w londyńskim Hyde Parku. Mimo, że był to debiutancki występ tego składu, zjawiła się bardzo liczna publiczność. Oczywiście zadziałała nie tylko magia nazwisk (tego dnia występowali też inni wykonawcy, m.in. Donovan i Edgar Broughton Band, a wstęp był darmowy), jednak entuzjastyczna reakcja tłumu na muzykę Blind Faith daje jasno do zrozumienia, że spora część widowni przyszła specjalnie na ten właśnie występ.

Film trwa niespełna godzinę, z czego pierwsze dziesięć minut to dokument przedstawiający muzyków i ich wcześniejsze dokonania, a reszta - zapis wspomnianego występu. Złożyło się na niego dziewięć utworów, w tym wszystkie z eponimicznego albumu. Zespół nie miał wcześniej zbyt wiele czasu, aby dobrze się zgrać. I być może dlatego muzycy częściej skracają utwory, zamiast je rozbudowywać. I tak rozpoczynający występ "Well All Right" pozbawiony jest znanego z albumu jazz-rockowego wstępu i zakończenia. A "Do What You Like", w wersji studyjnej trwający ponad piętnaście minut, tutaj został skrócony o dwie trzecie. Albumowa wersja zawiera solówki wszystkich czterech muzyków, tutaj pojawiają się tylko popisy Winwooda i Bakera. Nie znaczy to jednak, że grupa wypadła słabo. Są tutaj przecież świetne wersje przebojowego "Can't Find My Way Home" czy jak zwykle przepięknego "Presence of the Lord". Jest też "Had to Cry Today", trochę mniej przekonujący od wersji studyjnej, ze względu na zastąpienie partii gitary rytmicznej klawiszami. Poza utworami z "Blind Faith", zespół wykonał także przeróbki "Sleeping in the Ground" Sama Myersa (w wersji bliskiej bluesowego oryginału), "Under My Thumb" The Rolling Stones (zagraną wolniej od pierwowzoru, wzbogaconą świetną solówką Winwooda), a także "Means to an End" z repertuaru Traffic (rozbudowany o wyśmienity popis Claptona).

Jakość obrazu pozostawia nieco do życzenia, ale trzeba pamiętać, że jest to rejestracja sprzed prawie pięćdziesięciu lat. Koncert był filmowany kilkoma kamerami, a montaż jest dość dynamiczny, dzięki czemu można przeboleć statyczność muzyków (Winwood przez cały koncert siedzi za klawiszami, Clapton i Grech też prawie się nie ruszają - być może przez zbyt małą, zastawioną sprzętem scenę). Niestety, nie zabrakło montażowych wpadek. Przede wszystkim w trakcie perkusyjnej solówki Bakera w "Do What You Like" - papieros w ustach muzyka na zmianę pojawia się i znika, w zależności od tego, z której kamery pokazywany jest obraz. Dość ciekawe są ujęcia publiczności, szkoda tylko, że niektóre z nich są kilkakrotnie powtarzane. Za to od strony dźwiękowej jest prawie idealnie - jeśli pominąć słabo słyszalny bas.

DVD poza koncertem zawiera także sporo dodatków, m.im. galerię zdjęć zespołu (z akompaniamentem pełnej studyjnej wersji "Well All Right"), dyskografie członków grupy (do 1969 roku), a także trzy teledyski. Co ciekawe nie są to klipy do utworów Blind Faith (takie nigdy nie powstały), a do kawałków poprzednich grup muzyków. Możemy zatem obejrzeć chaotyczne obrazki do "I'm a Man" Spencer Davis Group i "Hole in My Shoe" Traffic, a także króciutki fragment koncertowego wykonania "I'm So Glad" Cream, pochodzący z filmu "Cream's Farewell Concert" - czy naprawdę nie można było zamieścić go w całości? Pewnym pocieszeniem jest to, że kompletny zapis tego występu również został wydany na DVD. Niestety, dość trudnym do zdobycia. Podobnie zresztą jak "London Hyde Park 1969", który od czasu wydania dekadę temu nie był nigdy wznawiany.

Mimo pewnych niedoskonałości, jest to naprawdę fajny materiał, z którym po prostu trzeba się zapoznać. To świetne podsumowanie kariery jednego z najlepszych - choć także najkrócej istniejących - składów w historii muzyki rockowej. Fantastyczne dopełnienie jedynego albumu Blind Faith. A także rewelacyjny dokument, pokazujący jak wyglądały koncerty pod koniec lat 60.

Ocena: 7/10Blind Faith - "London Hyde Park 1969" DVD (2005)

London Hyde Park 1969: 1. Well All Right; 2. Sea of Joy; 3. Sleeping in the Ground; 4. Under My Thumb; 5. Can't Find My Way Home; 6. Do What You Like; 7. Presence of the Lord; 8. Means to an End; 9. Had to Cry Today; Bonus videos: 10. I'm a Man (Spencer Davis Group); 11. Hole in My Shoe (Traffic); 12. I'm So Glad (Cream)

Skład: Steve Winwood - wokal i instr. klawiszowe; Eric Clapton - gitara; Ric Grech - bass; Ginger Baker - perkusja
Producent: -


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".