25 sierpnia 2015

[Recenzja] Lynyrd Skynyrd - "Nuthin' Fancy" (1975)"Nuthin' Fancy" wypada blado na tle obu poprzednich albumów Lynyrd Skynyrd. Brakuje na nim wyrazistych utworów, nie wspominając o ponadczasowych przebojach na miarę "Free Bird" i "Sweet Home Alabama". Największą popularność zdobył singlowy "Saturday Night Special". Dość melodyjny, oparty na zadziornym, hard rockowym riffowaniu utwór, który jednak niczym specjalnym się nie wyróżnia. Utrzymany w podobnym stylu "I'm a Country Boy" też od razu wylatuje z pamięci. Niestety, problem ten dotyczy także utworów o odmiennym charakterze, utrzymanych na pograniczu country i akustycznego bluesa ("Railroad Song", "Am I Losin'", "Made in the Shade", "Whiskey Rock-a-Roller"). Nie drażnią, ale i niczym nie zachwycają.

Tym razem zespół poległ nawet na balladzie - a właściwie zmarnował jej potencjał. Bo początek "Cheatin' Woman" jest naprawdę świetny - mocny rytm, uwypuklona partia organów i, pojawiające się dopiero po pewnym czasie, budujące napięcie gitary. Aż prosiłoby się o jakieś interesujące rozwinięcie. Niestety, później niewiele się dzieje, kompozycja okazuje się bardzo monotonna. Przyczepić nie mogę się natomiast do ciężkiego, nieco posępnego "On the Hunt" - jedynego tutaj utworu, który jest w stanie na dłużej przyciągnąć uwagę, za sprawą chwytliwej melodii, świetnego gitarowego riffu, na którym został zbudowany, a także nieustępującym mu solówkom.

"Nuthin' Fancy" nie jest złym albumem. Słucha się go naprawdę przyjemnie. Problem w tym, że nawet po wielokrotnym przesłuchaniu, niewiele z niego zostaje w pamięci. A w przypadku takiego zespołu, jak Lynyrd Skynyrd, jest to spora wada.

Ocena: 6/10Lynyrd Skynyrd - "Nuthin' Fancy" (1975)

1. Saturday Night Special; 2. Cheatin' Woman; 3. Railroad Song; 4. I'm a Country Boy; 5. On the Hunt; 6. Am I Losin'; 7. Made in the Shade; 8. Whiskey Rock-a-Roller

Skład: Ronnie Van Zant - wokal; Gary Rossington - gitara; Allen Collins - gitara; Ed King - gitara, syntezator (7); Leon Wilkeson - bass; Artimus Pyle - perkusja i instr. perkusyjne; Billy Powell - instr. klawiszowe
Gościnnie: Al Kooper - instr. klawiszowe (1-3,7), instr. perkusyjne (4); Jimmy Hall - harmonijka (3,7); Bobbye Hall - instr. perkusyjne (3); Barry Harwood - mandolina i dobro (7); David Foster - pianino (8)
Producent: Al Kooper


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.