14 lipca 2015

[Recenzja] UFO - "No Heavy Petting" (1976)Z każdym kolejnym albumem, muzyka UFO sprawia wrażenie coraz bardziej wykalkulowanej. "No Heavy Petting" przyniósł muzykę jeszcze bardziej komercyjną, niż dwa poprzednie longplaye. Wciąż jednak utrzymaną na hardrockowym gruncie, aby przypadkiem nie odstraszyć dotychczasowych fanów. Chociaż niektórym z nich na pewno ciężko było pogodzić się z faktem poszerzenia składu o klawiszowca, Danny'ego Peyronela, jako pełnoprawnego członka zespołu. A jego udział na "No Heavy Petting" jest naprawdę spory. Pół biedy, gdy słychać go w utworach o charakterze balladowym ("I'm a Loser", "Belladonna", "Martian Landscape"). Gorzej, gdy kawałki stricte hardrockowe zostają "ozdobione" zupełnie nie pasującymi do nich partiami pianina (np. "Natural Thing", "Highway Lady").

Najlepszym fragmentem longplaya jest akurat jedyny utwór, w którym Peyronel nie zagrał ani dźwięku - "Reasons Love". Ciężki, rozpędzony utwór, oparty na jednym z najlepszych riffów Michaela Schenkera (chociaż bardzo podobnym do tego z "Stormbringer" Deep Purple). To już nie hard rock, a czysty heavy metal. Niemal równie dobrze wypada jeszcze "On with the Action" (mimo niezbyt udanego refrenu). To jakby tutejszy odpowiednik "Too Much of Nothing" z poprzedniego albumu. Oba utwory charakteryzują się wolnym tempem, ciężkim brzmieniem i dość posępnym klimatem. Na tle całości broni się jeszcze "I'm a Loser" - utwór w zupełnie innym klimacie, oparty na brzmieniu gitary akustycznej i z wyjątkowo ciekawymi klawiszowymi dodatkami, ale również z hardrockowymi zaostrzeniami. Na tym niestety kończą się godne uwagi kompozycje. Reszta albumu to hardrockowa sztampa (np. "Natural Thing") lub koszmarki w rodzaju łączącego hardrockowe tempo i brzmienie z kabaretową melodią "Can You Roll Her", czy ociekającej kiczem i popową słodyczą, ckliwej ballady "Belladonna".

"No Heavy Petting" to album po prostu słaby, z kilkoma lepszymi momentami, które jednak giną w natłoku zwyczajnie kiepskich utworów. Longplay potwierdza, że UFO z Michaelem Schenkerem nie miało wiele do zaoferowania.

Ocena: 6/10UFO - "No Heavy Petting" (1976)

1. Natural Thing; 2. I'm a Loser; 3. Can You Roll Her; 4. Belladonna; 5. Reasons Love; 6. Highway Lady; 7. On with the Action; 8. A Fool in Love; 9. Martian Landscape

Skład: Phil Mogg - wokal; Michael Schenker - gitara; Pete Way - bass; Andy Parker - perkusja; Danny Peyronel - instr. klawiszowe
Producent: Leo Lyons


4 komentarze:

 1. Świetną recenzja! Bardzo podoba mi się twój blog i mam propozycje, co mógłbyś zrecenzować:
  - całą dyskografię Van Halen
  - całą dyskografię Dire Straits
  - całą dyskografię Nazareth
  - całą dyskografię Twisted Sister
  - całą dyskografię The Who
  - całą dyskografię The Eagles
  - całą dyskografię Kiss
  Wiem, że pewnie wszystkiego nie ogarniesz, ale może spośród tego wszystkiego znajdzie się coś, co cię zainteresuje.
  Ps. Przepraszam za błędy ortograficzne, jeżeli takowe się pojawiły

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że blog się podoba, ale niestety muszę Cię rozczarować - nie piszę recenzji na zamówienie. Piszę o muzyce, która mnie interesuje, a akurat większość wymienionych zespołów nigdy mnie niczym nie zainteresowało. The Who i The Eagles od dawna są na mojej liście zespołów do zrecenzowania, ale to bardzo długa lista, do której ciągle dochodzi coś nowego. Jeśli natomiast chodzi o Nazareth, to na blogu jest recenzja "Hair of the Dog".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok. Tak myślałem, że pewnie większość Ci nie odpowie, ale fajnie, że przynajmniej The Who i The Eagles się pojawi. Czekam z niecierpliwością na kolejne recenzje i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Nie powiedziałbym, że "Belladonna" jest ckliwa (choć na pewno ma swój urok). Posiada bardzo dobrą melodię, takąż samą solówkę, a także świetny tekst.

  Wiadomo, że po "Flying" UFO grało bardziej komercyjnie, ale czy to źle? Moim zdaniem nie. Wyszło z tego kilka świetnych przebojów, a poza tym grupa stała się bardziej znana (przez co większa ilość słuchaczy może przesłuchać 2 pierwsze płyty).

  OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".