8 czerwca 2015

[Recenzja] Rory Gallagher - "Stage Struck" (1980)Trzecia koncertówka Rory'ego Gallaghera pod dwiema istotnymi kwestiami różni się od obu poprzednich, "Live in Europe" i "Irish Tour '74". Po pierwsze, składa się na nią wyłącznie autorski materiał Irlandczyka, nie ma ani jednego coveru. Druga kwestia to wykonania - o ile wcześniejsze koncertówki Rory'ego były zdominowane przez bluesowe improwizacje, tak tutaj otrzymujemy zwięzły, rockowy czad. W repertuarze dominują utwory z albumu "Photo-Finish", reprezentowanego aż czterema kompozycjami: "Shin Kicker", "Brute Force and Ignorance", "The Last of the Independents", oraz "Shadow Play". I bardzo dobrze. Bo w wersjach studyjnych wypadają one bardzo blado. Dopiero tutaj brzmią tak, jak powinny - zagrane mocniej, z niesamowitą energią. Co prawda, nie są to najlepsze koncertowe wykonania tych utworów, jakie słyszałem (zwłaszcza dotyczy to "Shadow Play", drastycznie wyciszonego w trakcie solówki), ale i tak świetne.

Szkoda natomiast, że reprezentacja "Top Priority" to zaledwie dwa utwory: "Wayward Child" i "Follow Me". Przecież na tym longplayu jest o wiele więcej utworów, które rewelacyjnie wypadały na żywo: "Philby", "Bad Penny", "Keychain"... (dwa ostatnie zostały dołączone do kompaktowej reedycji "Stage Struck", ale w kiepskiej, bootlegowej jakości, przez co wyraźnie odstają od reszty materiału). Pocieszeniem jest obecność dwóch starszych utworów: "Bought and Sold" z "Against the Grain", oraz prawdziwej koncertowej petardy - "Moonchild" z "Calling Card", zaprezentowanego tutaj w genialnej wersji, pełnej porywających solówek Gallaghera. Już dla tego jednego fragmentu warto zapoznać się z "Stage Struck". Chociaż tak naprawdę nie ma tutaj słabych momentów. Niestety, nie ma też zbyt wielu wzlotów na miarę "Irish Tour '74".

Ocena: 8/10Rory Gallagher - "Stage Struck" (1980)

1. Shin Kicker; 2. Wayward Child; 3. Brute Force and Ignorance; 4. Moonchild; 5. Follow Me; 6. Bought and Sold; 7. The Last of the Independents; 8. Shadow Play

Skład: Rory Gallagher - wokal i gitara; Gerry McAvoy - bass; Ted McKenna - perkusja
Producent: Rory Gallagher


1 komentarz:

  1. Moja ulubiona koncertówka Gallaghera. Uwielbiam tą hardrockowa energię na tej płycie. Oczywiście Irish Tour jest fantastyczne, ale kilka fragmentów mi tam nie pasuje. Stage Struck słucham z wypiekami na twarzy od początku do końca. Ulubiony numer to oczywiście Moonchild :-)

    OdpowiedzUsuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".