9 czerwca 2015

[Recenzja] Jethro Tull - "Nothing Is Easy: Live at the Isle of Wight 1970" (2004)Najciekawszym okresem twórczości Jethro Tull była bez wątpienia pierwsza dekada działalności. Zespół wydał w tym czasie jedenaście albumów studyjnych, wśród których trafiły się dwa lub trzy niewypały, ale większość trzymała wysoki poziom. Z zupełnie niezrozumiałych względów, przez wiele lat dostępny był tylko jeden album koncertowy dokumentujący tamten okres - "Bursting Out". Zarejestrowany i wydany w 1978 roku, zawierał głównie utwory z najnowszych wówczas albumów, pomijając wiele interesujących kompozycji z początków kariery. Luka została uzupełniona dopiero w 1993 roku, kiedy ukazał się boks "25th Anniversary Box Set", na jednym z dysków zawierający fragment zapisu występu z 4 listopada 1970 roku w nowojorskiej Carnegie Hall (pominięto dwa utwory wydane wcześniej na kompilacji "Living in the Past" z 1972 roku; kompletny zapis opublikowano dopiero w 2010 roku, jako drugi dysk reedycji albumu "Stand Up"). Wydawnictwo to nie należało jednak do łatwo dostępnych, dlatego wielu fanów na pewno ucieszył wydany w 2004 roku album "Nothing Is Easy: Live at the Isle of Wight 1970", zarejestrowany kilka miesięcy wcześniej, a zawierający bardzo zbliżony repertuar (zabrakło "A Song for Jeffrey", "Sossity, You're a Woman" i "Reasons for Waiting", są za to znacznie ciekawsze "My Sunday Feeling" i "Bourée").

Album jest zapisem występu z 30 sierpnia 1970 roku na brytyjskim festiwalu Isle of Wight. Jethro Tull wystąpiło ostatniego, piątego dnia festiwalu, tuż przed Jimim Hendrixem. Zespół zaprezentował przekonujący wybór utworów z dotychczas wydanych longplayów - z porywającymi wersjami "To Cry You a Song", "Bourée", "Dharma for One" i "Nothing Is Easy" na czele - a także jedną nową kompozycję, "My God", która dopiero pół roku później została wydana na albumie "Aqualung". Wykonania są pełne rockowej energii, a muzycy nie unikają długich improwizacji. Każdy z nich ma czas na zaprezentowanie swoich umiejętności. Już w drugim w setliście "My God" pojawia się długa solówka Iana Andersona na flecie, a zagrany chwilę potem "With You There to Help Me" został rozbudowany o instrumentalną część noszącą tytuł "By Kind Permission of...", będącą przede wszystkim klawiszowym popisem Johna Evana (który dopiero co stał się pełnoprawnym członkiem grupy). Basowe solówki Glenna Cornicka słychać zarówno w "Bourée", jak i w "Dharma for One". W tym drugim pojawia się także długi perkusyjny popis Clive'a Bunkera (oraz nieobecna w wersji studyjnej partia wokalna). Gitarzysta Martin Barre okazję do zaprezentowania swoich umiejętności ma przede wszystkim pomiędzy utworami "We Used to Know" i "For a Thousand Mothers", ale błyszczy także w innych utworach, chociażby w świetnej wersji "To Cry You a Song".

"Nothing Is Easy: Live at the Isle of Wight 1970" to fantastyczne dopełnienie wczesnych albumów Jethro Tull, pokazujące jak skład z Cornickiem i Bunkerem radził sobie na żywo. Koncerty zespołu były wtedy o wiele bardziej energetyczne, niż w okresie "Bursting Out", a chociaż w jego repertuarze nie było jeszcze takich koncertowych klasyków, jak "Locomotive Breath" czy "Aqualung", zaprezentowany materiał sprawdzał się równie dobrze na żywo - a może nawet lepiej.

Ocena: 8/10

W 2005 roku, pod tym samym tytułem, zapis występu Jethro Tull na Isle of Wight Festival został wydany także na DVD. Jego zawartość różni się nieco od wydania CD. Przede wszystkim zabrakło utworów "With You There to Help Me"/"By Kind Permission of..." i "To Cry You a Song", a rejestracja "Bourée" pochodzi z próby przed koncertem, a nie z samego  występu. Zamiast tego, w filmie znalazła się pełna wersja "Dharma for One" (na CD został skrócony o ponad cztery minuty), a także utwór "A Song for Jeffrey", nagrany dwa lata wcześniej na potrzeby filmu "The Rolling Stones Rock and Roll Circus" (zespół grał w wówczas z playbacku, ale nagranie jest o tyle interesujące, że jako gitarzysta wystąpił w nim Tony Iommi).Jethro Tull - "Nothing Is Easy: Live at the Isle of Wight 1970" (2004)

1. My Sunday Feeling; 2. My God; 3. With You There to Help Me / By Kind Permission of...; 4. To Cry You a Song; 5. Bourée; 6. Dharma for One; 7. Nothing Is Easy; 8. We Used to Know / Guitar solo / For a Thousand Mothers

Skład: Ian Anderon - wokal, flet i gitara; Martin Barre - gitara; Glenn Cornick - bass; Clive Bunker - perkusja; John Evan - instr. klawiszowe
Producent: Ian Anderson


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".