13 marca 2015

[Recenzja] Jethro Tull - "Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die!" (1976)Podobno nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki. Ian Anderson i spółka udowadniają, że jednak można. Analogicznie jak w przypadku albumu "War Child", "Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die!" w zamyśle miał być soundtrackiem do filmu - i znów ostatecznie film nie powstał, a jedyną pozostałością projektu jest nieciekawa ścieżka dźwiękowa. W tym miejscu muszę podkreślić, że chociaż nie przepadam za albumem "War Child", to uważam, że ma on liczne zalety, z których największą jest różnorodność. Brakuje jej natomiast na "Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die!" - w chwili wydania najbardziej monotonnym albumie Jethro Tull.

Wiele o jego zawartości mówi sam tytuł - całość brzmi właśnie tak, jakby Anderson i reszta rzeczywiście czuli się zmęczeni graniem rock and rolla. Na albumie tym dominują łagodne piosenki oparte na brzmieniu gitary akustycznej i orkiestracjach. Niestety, nie mają one klimatu utworów z wydanego rok wcześniej "Minstrel in the Gallery" - za to niebezpiecznie zbliżają się do granicy popu. Fakt, że poszczególnym utworom nie można odmówić uroku (np. "From a Dead Beat to an Old Greaser", zakończonemu piękną solówką na saksofonie), ale w takim natężeniu zwyczajnie męczą. Trochę mocniejszych, bardziej rockowych brzmień pojawia się w otwierającym album - i stanowiącym jego najciekawszy fragment - "Quizz Kid"; ale tak naprawdę jedynymi stricte rockowym kawałkami są "Taxi Grab" i "Big Dipper" - akurat dość kiepskie pod względem melodycznym. Najbardziej znanym utworem z tego longplaya jest natomiast tytułowy "Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die", co ciężko mi zrozumieć - ta banalna, popowa piosenka jest według mnie najsłabszym momentem całości.

"Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die!" to po prostu najsłabszy album Jethro Tull z wydanych w latach 70. Na szczęście już kolejny album okazał się powrotem do wysokiej formy - ale to już temat na osobną recenzję.

Ocena: 4/10Jethro Tull - "Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die!" (1976)

1. Quizz Kid; 2. Crazed Institution; 3. Salamander; 4. Taxi Grab; 5. From a Dead Beat to an Old Greaser; 6. Bad-Eyed and Loveless; 7. Big Dipper; 8. Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die; 9. Pied Piper; 10. The Chequered Flag (Dead or Alive)

Skład: Ian Anderson - wokal, gitara, flet i harmonijka; Martin Barre - gitara; John Glascock - bass; Barriemore Barlow - perkusja i instr. perkusyjne; John Evan - instr. klawiszowe
Gościnnie: David Palmer - saksofon (5), aranżacja orkiestry; Angela Allen - dodatkowy wokal (2,7); Maddy Prior - dodatkowy wokal (8)
Producent: Ian Anderson


4 komentarze:

 1. Generalnie ta płyta nie jest aż taka zła.Są gorsze choćby A czy te gdzie bawią się elektroniką.Dzieło to z pewnością nie jest ale tutaj słychać to klasyczne granie w stylu Jethro Tull, taka własnie jethrotullowska płyta tylko bardziej spokojna niż pozostałe.A utwór ostatni Chequered Flag to jeden z najpiękniejszych utworów zespołu.Tytułowy to taki żart bardziej muzyczny, i chyba w zamyśle taki utwór przeciętny miał być.Nawet teledysk do tej piosenki to podkreśla.Inne utwory średnie ale dla ostatniego na płycie warto poświecic tej płycie uwagę.Stawiam ten utwór obok takich dzieł J.T jak Locomotive Breath, Bouree czy Heavy Horses.. spokojna ale genialna kompozycja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam tytuł albumu też miał być żartem, ale niestety tak dobrze oddaje treść tego albumu, że w ogóle nie jest śmieszny ;) Przyznaję, że jest tutaj sporo godnych uwagi utworów, ale przez tą monotonię i znaczną przewagę spokojniejszych fragmentów, cały album po prostu mnie męczy.

   Usuń
 2. Pierwszy raz o tej płycie słyszę, będę musiała przesłuchać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecam ;) Jethro Tull najlepiej poznawać od "Aqualung" i "Living in the Past", a potem sięgnąć po pozostałe albumy z lat 70. - najlepiej w kolejności chronologicznej, ale ten zostawiając na sam koniec.

   Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".