10 lutego 2015

[Recenzja] The Jimi Hendrix Experience - "Smash Hits" (1968)Prace nad trzecim albumem Experience przedłużały się - przez dążenie do perfekcji Hendrixa, który potrafił nagrywać jeden utwór nawet pięćdziesiąt razy - więc brytyjski wydawca postanowił wydać kompilację, częściową składającą się z utworów dotychczas niewydanych na płycie długogrającej. Zawartość "Smash Hits" to cztery przeboje z niealbumowych singli ("Hey Joe", "Purple Haze", "The Wind Cries Mary" i "Burning of the Midnight Lamp"), ich strony B ("Stone Free", "51st Anniversary", "Highway Chile" i "The Stars That Play with Laughing Sam's Dice"), a także cztery utwory z debiutanckiego "Are You Experienced" ("Foxy Lady", "Manic Depression", "Can You See Me" i "Fire" - wybór niezły, chociaż osobiście zamiast "Can You See Me" dałbym "Third Stone from the Sun"). Album "Axis: Bold as Love" nie jest tu reprezentowany żadnym utworem - w końcu nie przyniósł on żadnego przeboju ("Little Wing" zyskał popularność znacznie później).

Singlowe kawałki należą do mocnych punktów wczesnego dorobku Hendrixa. Już debiutancki "Hey Joe" (przeróbka utworu Billy'ego Robertsa) okazał się sporym przebojem, a w Polsce jest to prawdopodobnie najbardziej znany utwór Jimiego (bodajże jedyny odtwarzany przez tutejsze stacje radiowe). Ten utwór to jednak dopiero zapowiedź tego, co miało nadejść później. Ogólnie jest bardzo zachowawczy: Hendrix śpiewa tutaj bardzo niepewnie (był to jego debiut w tej roli), nie popisuje się też specjalnie swoimi umiejętnościami gry na gitarze. Ciekawiej wypada jego pierwsza autorska kompozycja, energetyczny "Stone Free", chociaż tutaj też szału nie ma. Jakże inaczej prezentuje się kolejny singiel, "Purple Haze": ciężki, oparty na świetnym riffowaniu. Tylko od strony wokalnej znów wypada nieszczególnie. W utworze ze strony B, "51st Anniversary" jest na odwrót: muzycznie jest poprawnie, chociaż bez rewelacji (żadnych solówek!), za to chwytliwa partia wokalna pokazuje, że Hendrix w końcu odnalazł się w tej roli.

Trzeci singiel, "The Wind Cries Mary", to dla odmiany ballada. Ładna, ale trochę monotonna i nie zapadająca w pamięć tak mocno, jak wspomniany już "Little Wing". Na stronie B znalazł się natomiast dynamiczny utwór "Highway Chile", z chwytliwym motywem gitarowym i "luzacką" partią wokalną. "Burning of the Midnight Lamp", czwarty singiel, który - w przeciwieństwie do poprzednich - ukazał się już po premierze "Are You Experienced", pokazuje bardziej eksperymentalne oblicze Hendrixa. Gitarzysta po raz pierwszy wykorzystał tutaj efekt wah-wah, zagrał na klawesynie (na którym utwór skomponował), a także zaprezentował rożne studyjne sztuczki (np. przyśpieszenie partii gitary, aby brzmiała jak mandolina). Warto dodać, że utwór został powtórzony później na trzecim albumie Experience, "Electric Ladyland". Psychodeliczny "The Stars That Play with Laughing Sam's Dice" ze strony B porywa natomiast długimi gitarowymi popisami, chociaż pod względem kompozytorskim jest najsłabszym tutaj utworem.

W Stanach "Smash Hits" ukazał się dopiero rok później, już po premierze "Electric Ladyland". Tamtejsze wydanie różniło się od oryginalnego tym, że zostało wydane w wersji stereofonicznej (europejskie jest monofoniczne), a także zmianami w traciliście: wyrzucono utwory "51st Anniversary", "Highway Chile", "Burning of the Midnight Lamp" i "The Stars That Play with Laughing Sam's Dice", a zastąpiono je dwoma przebojami z albumu "Electric Ladyland" ("All Along the Watchtower" i "Crosstown Traffic") oraz dwoma utworami z "Are You Experienced", które nie znalazły się na amerykańskim wydaniu tego albumu ("Remember" i "Red House" - drugi w nieznanej wcześniej wersji). W tej wersji kompilacja wypada jeszcze lepiej.

Trudno traktować "Smash Hits" jako zbiór najlepszych utworów The Jimi Hendrix Expierence, ze względu na brak kompozycji z "Axis: Bold as Love" i - w wydaniu europejskim - "Electric Ladyland". Kompilacja sprawdza się natomiast idealnie jako uzupełnienie podstawowej dyskografii grupy i z tego względu nie powinno jej zabraknąć w żadnej kolekcji albumów Hendrixa. 

Ocena: 7/10The Jimi Hendrix Experience - "Smash Hits" (1968)

UK: 1. Purple Haze; 2. Fire; 3. The Wind Cries Mary; 4. Can You See Me; 5. 51st Anniversary; 6. Hey Joe; 7. Stone Free; 8. The Stars That Play with Laughing Sam's Dice; 9. Manic Depression; 10. Highway Chile; 11. Burning of the Midnight Lamp; 12. Foxy Lady

US: 1. Purple Haze; 2. Fire; 3. The Wind Cries Mary; 4. Can You See Me; 5. Hey Joe; 6. All Along the Watchtower; 7. Stone Free; 8. Crosstown Traffic; 9. Manic Depression; 10. Remember; 11. Red House; 12. Foxy Lady

Skład: Jimi Hendrix - wokal i gitara, klawesyn; Noel Redding - bass; Mitch Mitchell - perkusja
Producent: Chas Chandler; Jimi Hendrix (US: 6,8)


2 komentarze:

  1. A czyli nie trzeba tego słuchać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli debiutu słuchałeś w wersji z bonusami to faktycznie nie trzeba. Jeśli bez bonusów - to wręcz przeciwnie.

      Usuń

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.