8 stycznia 2015

[Recenzja] Savoy Brown - "Hellbound Train" (1972)"Hellbound Train" został nagrany w tym samym składzie, co poprzedni w dyskografii "Street Corner Talking", ale to jedyne podobieństwo między tymi dwoma longplayami. Pod względem muzycznym zespół zrobił krok wstecz. O ile na poprzednim albumie zdarzały się utwory wyprzedzające nieco swój czas, tak tutaj część nagrań brzmi, jakby została nagrana nawet kilkanaście lat wcześniej. "Doin' Fine", "I'll Make Everything Alright", "If I Could See an End" oraz "It'll Make You Happy" to granie na granicy rock'n'rolla, boogie i rhythm'n'bluesa, z bardzo archaicznym (już w chwili wydania albumu) brzmieniem gitary i pianina. Już lepiej, gdy zespół próbuje swoich sił w stylistyce, która dotąd była mu raczej obca - w "Troubled by These Days and Times" wyraźnie słychać wpływy muzyki gospel. Chociaż jednak kompozycja zaczyna się bardzo obiecująco - szczególnie subtelne partie gitarowe Kima Simmondsa przyciągają uwagę - to sprawia wrażenie wydłużanej na siłę. Na pewno nie zaszkodziłoby jej skrócenie o jakieś półtora minuty.

Są na tym albumie jednak także dwie prawdziwe perełki. Pierwsza z nich to "Lost and Lonely Child" - psychodeliczno-prog rockowa ballada, z porywającą grą instrumentalistów i udramatyzowanym śpiewem Dave'a Walkera. Utwór zaczyna się bardzo klimatycznie, z akompaniamentem gitary akustycznej i uwypukloną partią organów, ale z czasem nabiera większej dynamiki. Jeżeli jednak chodzi o budowanie napięcia, to bezkonkurencyjny (przynajmniej na tym longplayu) jest tytułowy "Hellbound Train". Ponad dziewięciominutowy odlot, z transową grą sekcji rytmicznej oraz ekscytującymi popisami Paula Raymonda i Kima Simmondsa. Nieco słabiej wypada tym razem partia wokalna, zbyt "przybrudzona", jak na tego typu kompozycję.

Album "Hellbound Train" okazał się największym sukcesem komercyjnym Savoy Brown w Stanach, mimo że nie był promowany żadnym singlem - można więc przyjąć, że był to przede wszystkim efekt pozycji na tamtejszym rynku, którą zespół osiągnął poprzednimi wydawnictwami.

Ocena: 5/10Savoy Brown - "Hellbound Train" (1972)

1. Doin' Fine; 2. Lost and Lonely Child; 3. I'll Make Everything Alright; 4. Troubled by These Days and Times; 5. If I Could See an End; 6. It'll Make You Happy; 7. Hellbound Train

Skład: Dave Walker - wokal; Kim Simmonds - gitara; Paul Raymond - instr. klawiszowe, gitara i dodatkowy wokal; Andy Silvester - bass; Dave Bidwell - perkusja
Producent: Neil Slaven


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem nie będą publikowane, ale jeśli uznam je za ciekawe, umieszczę odpowiedzi na nie na stronie "FAQ / Q&A".