7 października 2014

[Recenzja] Uriah Heep - "Sweet Freedom" (1973)"Sweet Freedom" to album o wiele bardziej spójny od poprzedniego, "The Magican's Birthday". Zdecydowanie dominują tutaj utwory niezbyt ciężkie, dość proste i melodyjne. Taki wygładzony hard rock, czasem z lekkimi wpływami innych gatunków: funku w "Dreamer" i soulu w "Stealin'". Ten drugi utwór promował na singlu i okazał się całkiem sporym (jak na Uriah Heep) przebojem. Dziwić może, że była to jedyna mała płytka promująca album. Spokojnie można było wykroić z niego jeszcze kilka przebojów. "One Day" lub tytułowy "Sweet Freedom" też mają całkiem spory potencjał komercyjny. "Dreamer" i "Seven Stars" niewiele im ustępują.

Album do pewnego momentu jest dość monotonny, kolejne utwory zdają się różnić detalami. Większa różnorodność następuje dopiero pod koniec, od utworu "If I Had the Time", zdominowanego przez brzmienia syntezatorów. "Circus" dla odmiany jest oparty na brzmieniach akustycznych. To najładniejszy fragment longplaya, jednak największe wrażenie sprawia finałowy "Pilgrim". Ponad siedmiominutowa, rozbudowana kompozycja o dość posępnym klimacie i cięższym brzmieniu. A skoro mowa o brzmieniu, to właśnie ono jest największą zaletą albumu: jest bardzo selektywne i wszystkie instrumenty - włącznie z bardzo dobrze słyszalną gitarą basową - pełnią tak samo istotną rolę.

Ciężko jednak zaliczyć "Sweet Freedom" do największych osiągnięć grupy. Zawarta tu muzyka jest za bardzo ugrzeczniona, jak na hard rock, i za mało odkrywcza, jak na rock progresywny. To taki rock środka, którym grupa najwidoczniej chciała dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Co zresztą w pewnym sensie się udało - "Sweet Freedom" w Wielkiej Brytanii album doszedł do 18. miejsca notowania (wyżej zaszedł tylko wydany dwa lata później "Return to Fantasy"), a w Stanach do 33. (lepiej notowane były tylko "Demons and Wizards" i "The Magician's Birthday").

Ocena: 6/10Uriah Heep - "Sweet Freedom" (1973)

1. Dreamer; 2. Stealin'; 3. One Day; 4. Sweet Freedom; 5. If I Had the Time; 6. Seven Stars; 7. Circus; 8. Pilgrim

Skład: David Byron - wokal; Mick Box - gitara; Ken Hensley - instr. klawiszowe, gitara, dodatkowy wokal; Gary Thain - bass; Lee Kerslake - perkusja, dodatkowy wokal
Producent: Gerry Bron


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Pytania niezwiązane z powyższym tekstem proszę zadawać na stronie Q & A. Komentarze nie na temat będą kasowane.